Oddział z liczbą dzieci powyżej 25
Pytanie: Od września zostanie powierzone mi stanowisko dyrektora przedszkola. Obecny dyrektor w ramach zakończonej rekrutacji otworzył m.in. dwa oddziały dzieci 6-letnich, każdy 26-osobowy. Przy czym w jednym z nich jest 26 dzieci, w tym dwoje z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz nauczyciel współorganizujący. Czy ma do tego prawo?
Odpowiedź: Zgodnie z przepisami liczba dzieci w oddziale przedszkolnym przedszkola publicznego nie może być większa niż 25. Oddział ten ma obejmować dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień oraz rodzaju niepełnosprawności.
Za zgodą organu prowadzącego można zatrudnić dla dzieci niepełnosprawnych nauczyciela mającego kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia tych uczniów (nauczyciela współorganizującego).
Gdyby powstał oddział integracyjny w przedszkolu ogólnodostępnym, to liczba dzieci nie mogłaby przekroczyć 20, w tym nie więcej niż 5 przedszkolaków niepełnosprawnych (minimum 1 dziecko niepełnosprawne).
Nie ma podstaw prawnych do przekroczenia liczebności 25 dzieci w oddziale przedszkolnym. |
Omówione regulacje mogą być także stosowane w przedszkolach niepublicznych i innych niepublicznych formach wychowania przedszkolnego. |
Przeczytaj także:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 2020 r. poz. 1309) – § 7.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2019 r. poz. 502) – § 5 ust. 1, § 6 ust. 1.