Raport Dzieci się liczą 2022 – zagrożenia bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę opublikowała raport „Dzieci się liczą 2022”. Autorzy publikacji kompleksowo przyjrzeli się sytuacji dzieci, zwłaszcza obszarom dotyczącym doświadczania różnych form przemocy i wykorzystywania seksualnego. Raport prezentuje też rekomendacje rozwiązań na rzecz poprawy sytuacji najmłodszych.
Raport Dzieci się liczą 2022 opisuje problem krzywdzenia dzieci oraz obszary zagrożeń bezpieczeństwa i rozwoju dzieci opierając się na statystykach gromadzonych przez instytucje państwowe oraz na danych badawczych. Tam, gdzie było to możliwe, prezentowane są zestawienia z kolejnych lat, czyli trendy opisywanych zjawisk oraz dane porównawcze pokazujące sytuację polskich dzieci na tle sytuacji dzieci w innych krajach.
Działania podejmowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę bazują na diagnozie sytuacji dzieci i kontekstu społecznego, w którym żyją. Systematyczne monitorowanie warunków życia i rozwoju dzieci w Polsce pozwala rozpoznać nowe zagrożenia oraz obszary, które wymagają zmian. Monitorowanie jest również podstawą do oceny efektów wprowadzanych rozwiązań i działań podejmowanych na rzecz dzieci. Pozwala rzetelnie komunikować problemy dzieci i pracować nad polityką społeczną, która ich dotyczy.
Z raportem powinni zapoznać się wszyscy decydenci, dziennikarze i specjaliści, którzy pracują na rzecz dobra dzieci.
Autorzy raportu podjęli próbę opisania sytuacji dzieci w sposób możliwie najbardziej kompleksowy. Analizie poddano stan ich zdrowia fizycznego i psychicznego, strukturę i sytuację materialną rodzin, edukację, przemoc wobec dzieci i zagrożenia, na które mogą się natknąć w świecie online i offline. W raporcie uwzględniono również sytuację dzieci z Ukrainy mieszkających w Polsce oraz zagadnienia związane z konsekwencjami pandemii COVID-19.
Przeczytaj:
Na bazie diagnozy obszarów zagrożeń dzieciństwa opisywanych w raporcie „Dzieci się liczą” zostały sformułowane rekomendacje adresowane do polskiego rządu i instytucji odpowiedzialnych za ochronę dzieci przed krzywdzeniem.
Autorzy raportu apelują, aby m.in.:
- wzorem innych krajów wprowadzić wyspecjalizowane służby ochrony dzieci odpowiedzialne za przeciwdziałanie krzywdzeniu dzieci i koordynację działań na rzecz ich ochrony;
- wprowadzić prawny wymóg wdrożenia standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem we wszystkich miejscach, w których dzieci przebywają;
- tworzyć specjalistyczne ośrodki oparte na modelu współpracy między różnymi służbami, w których dziecko poszkodowane przestępstwem i jego opiekunowie mogliby otrzymać kompleksowe wsparcie: psychologiczne, prawne, medyczne i socjalne pod jednym dachem;
- poddawać wnikliwej systemowej analizie każdy przypadek śmierci dziecka czy poważnego uszczerbku na zdrowiu w wyniku krzywdzenia lub z przyczyn niewyjaśnionych, w celu sprawdzenia skuteczności wdrożonych procedur i rozwiązań i zaproponowania ewentualnych usprawnień.
Publikacja została sfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
Źródło: strona internetowa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę