• WSZYSTKIE
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Zadania dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego na koniec roku kalendarzowego

    Przygotowanie planu finansowego, skorygowanie odpisu na ZFŚS to tylko niektóre zadania dyrektora związane z przełomem roku. Poznaj piętnaście zadań dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego na przełomie roku kalendarzowego.

Artykuły

  • Jak zorganizować zajęcia kompensacyjno-korekcyjne w ramach czasu pracy nauczyciela

    Według nowej podstawy programowej w czasie realizowania podstawy programowej w zerówce mogą być realizowane zajęcia kompensacyjno-korekcyjne. Jak zorganizować takie zajęcia, kiedy prowadzi je osoba prowadząca grupę „zelówkową”?
  • Uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego nie zawsze kończy się zatrudnieniem przez mianowanie

    Uzyskanie stopnia mianowanego nie oznacza jedynie podwyżki wynagrodzenia. Jeśli nauczyciel był zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć, wtedy jego forma zatrudnienia przekształca się w mianowanie. Co z nauczycielami zatrudnionymi na część etatu?
  • Jak wyliczyć staż nauczyciela, gdy brak świadectwa pracy

    Nauczyciel, który nie ma świadectwa pracy od poprzedniego pracodawcy może w inny sposób wykazać przepracowany staż. Jakie dokumenty powinien przedłożyć nowemu pracodawcy?
  • Czy nauczyciel ukarany za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu zawsze traci pracę

    Wygaśnięcie stosunku pracy nauczyciela skazanego za przestępstwo popełnione umyślnie następuje z mocy prawa. Dyrektor nie może uznać, że skoro nauczyciel został zatrzymany za jazdę samochodem po spożyciu alkoholu, to na pewno nastąpi skazanie – decyzja sądu może być inna, a wówczas nauczyciel zażąda przywrócenia do pracy.
  • Prezenty świąteczne z ZFŚŚ w przedszkolu w 10 pytaniach i odpowiedziach

    Zanim wręczysz prezenty z ZFŚS, musisz się dobrze zastanowić, komu i w jakiej wysokości należy przyznać świadczenie. Przekonaj się, kto powinien otrzymać paczkę świąteczną oraz czym nie należy się kierować, przyznając świąteczną pomoc z ZFŚŚ w przedszkolu. Poznaj odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań o ZFŚS w przedszkolu.
  • Urlopy związane z rodzicielstwem – siedem gotowych wniosków z opisem

    Zmiany w uprawnieniach związanych z rodzicielstwem, jakie weszły w życie w tym roku, wymagają modyfikacji wzorów dotychczas stosowanych w szkole. By rozwiać pojawiające się w tym zakresie wątpliwości, przedstawiamy przykłady siedmiu najczęstszych wniosków rodzicielskich z opisem.
  • Pracownik chce skorzystać z opieki nad dzieckiem w wymiarze niepełnej godziny – czy to możliwe

    Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo dwóch dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Czy dyrektor może zgodzić się, aby jednorazowo pracownik wykorzystał mniej niż godzinę?
  • Kto może a kto nie powinien uczestniczyć w przeprowadzaniu inwentaryzacji w przedszkolu

    Dyrektor przedszkola powołuje przewodniczącego komisji inwentaryzacyjnej i jej członków spośród tych pracowników, którzy znają przepisy dotyczące inwentaryzacji, zasady przeprowadzania spisu z natury oraz są dobrze obeznani z gospodarką magazynową. Czy członkiem komisji może być nauczyciel?
  • Od 1 stycznia oceny pracy dyrektora dokona organ sprawujący nadzór pedagogiczny

    Od 1 stycznia 2017 r. w Karcie Nauczyciela zmienia się brzmienie przepisu dotyczącego organu dokonującego oceny pracy dyrektora – oceny tej będzie dokonywał organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Jeżeli zależy ci na tym, aby ocena pracy została dokonana jeszcze przez organ prowadzący, zapoznaj się z przepisami przejściowymi.
  • Jaką opłatę pobierać za posiłki dziecka ze specjalną dietą żywieniową

    Opłaty za wyżywienie w przedszkolach są ustalane przez dyrektora w porozumieniu z organem prowadzącym. Co w sytuacji, gdy rodzice dostarczą zalecenia lekarskie dotyczące specjalnej diety, a przygotowanie posiłków okaże się droższe, niż przewiduje ustalona wcześniej opłata?
  • Dziecko wykazuje objawy zespołu Aspergera – jak ułatwić mu funkcjonowanie w przedszkolu

    Zespół Aspergera ma wiele odcieni, cechy charakterystyczne to dogłębne zainteresowanie wybranym tematem, brak adekwatnych zachowań społecznych i akceptacji dla zmian oraz elastyczności w myśleniu. Co robić, mając w grupie dziecko, które wykazuje oznaki zespołu Aspergera, ale nie otrzymaliśmy jeszcze orzeczenia z poradni psychologiczno-pedagogicznej?
  • Dokumentacja w przedszkolu niepublicznym – jak nie stracić dotacji

    Przepisy prawa nie zobowiązują wszystkich przedszkoli niepublicznych do prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania określonych dla przedszkoli publicznych. Jeżeli jednak przedszkole współpracuje z gminą, musi wywiązywać się z wielu obowiązków – sprawdź, które mają związek z dotacją.
  • Urlopy związane z rodzicielstwem – siedem gotowych wniosków z opisem

    Zmiany w uprawnieniach rodzicielskich, jakie weszły w życie w 2016 roku, wymagają modyfikacji stosowanych wzorów. Przedstawiamy przykłady siedmiu najczęściej stosowanych wniosków o udzielenie urlopu rodzicielskiego wraz z komentarzem zawierającym wskazówki.
  • Podsumowanie nadzoru pedagogicznego za I półrocze – co musi zawierać

    Podsumowanie pracy po pierwszym półroczu jest równie ważne, jak to na zakończenie roku. Spełnia ono funkcję monitorującą i jest informacją dającą odpowiedź na pytanie: gdzie jesteśmy na drodze do osiągnięcia celów ustalonych na dany rok szkolny? Perspektywa pracy jeszcze przez kilka miesięcy daje szansę naprawienia błędów lub poprawienia tego, co nie do końca jest realizowane rytmicznie.
  • Udział kuratora w posiedzeniu rady pedagogicznej nie jest nieograniczony

    Zarówno organ prowadzący, jak i organ nadzoru pedagogicznego mają prawo udziału w zebraniach rady pedagogicznej wyłącznie w zakresie wyznaczonym w ustawie. Udział ten nie jest jednak nieograniczony – niektóre kwestie mogą być omawiane po opuszczeniu posiedzenia przez gości.
  • Prezenty świąteczne z ZFŚS w przedszkolu w 10 pytaniach i odpowiedziach

    Zanim wręczysz prezenty z ZFŚS, musisz się dobrze zastanowić, komu i w jakiej wysokości należy przyznać świadczenie. Przekonaj się, kto powinien otrzymać paczkę świąteczną oraz czym nie należy się kierować, przyznając świąteczną pomoc z ZFŚS w przedszkolu. Poznaj odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań o świadczenia z ZFŚS przyznawane w przedszkolu.
  • Jak wyliczyć staż nauczyciela, gdy brak świadectwa pracy

    Nauczyciel, który nie posiada świadectwa pracy od poprzedniego pracodawcy, może w inny sposób wykazać przepracowany staż. Jakie dokumenty powinien przedłożyć nowemu pracodawcy, aby okresy zatrudnienia nie budziły wątpliwości?
  • Pracownik chce skorzystać z opieki nad dzieckiem w wymiarze niepełnej godziny – czy to możliwe

    Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo dwóch dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Czy dyrektor może zgodzić się, aby jednorazowo pracownik wykorzystał mniej niż godzinę?
  • Czy nauczyciel może cofnąć złożone wypowiedzenie

    Nauczyciel złożył wypowiedzenie umowy o pracę, a potem zmienił zdanie? Pod pewnymi warunkami cofnięcie wypowiedzenia jest możliwe, ale możesz nie zgodzić się na taki zabieg. Sprawdź, w jakich sytuacjach cofnięcie złożonego przez pracownika wypowiedzenia zależy od Twojej decyzji.
  • Czy nauczyciel ukarany za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu zawsze traci pracę

    Wygaśnięcie stosunku pracy nauczyciela skazanego za przestępstwo popełnione umyślnie następuje z mocy prawa. Dyrektor nie może uznać, że skoro nauczyciel został zatrzymany za jazdę samochodem po spożyciu alkoholu, to na pewno nastąpi skazanie – decyzja sądu może być inna, a wówczas nauczyciel zażąda przywrócenia do pracy.
  • Uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego a zatrudnienie przez mianowanie

    Uzyskanie stopnia mianowanego nie oznacza jedynie podwyżki wynagrodzenia. Jeśli nauczyciel był zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć, wtedy jego forma zatrudnienia przekształca się w mianowanie. Co z nauczycielami zatrudnionymi na część etatu?
  • Legitymacja służbowa nauczyciela zatrudnionego na zastępstwo – jak określić termin ważności

    Zatrudniając nauczyciela na zastępstwo, nie trzeba określać w umowie konkretnej daty zakończenia stosunku pracy. W jaki sposób określić więc termin ważności legitymacji służbowej, która zgodnie z prawem powinna zostać wydana każdemu nauczycielowi, który złoży wniosek i uiści opłatę?
  • Jak zorganizować zajęcia kompensacyjno--korekcyjne w ramach czasu pracy nauczyciela

    Według nowej podstawy programowej w czasie realizowania podstawy programowej w zerówce mogą być realizowane zajęcia kompensacyjno-korekcyjne. Jak zorganizować takie zajęcia, kiedy odpowiada za nie osoba prowadząca grupę realizującą roczne obowiązkowe wychowanie przedszkolne?
  • Od 1 stycznia oceny pracy dyrektora dokona organ sprawujący nadzór pedagogiczny

    Od 1 stycznia 2017 r. w Karcie Nauczyciela zmienia się brzmienie przepisu dotyczącego organu dokonującego oceny pracy dyrektora – oceny tej będzie dokonywał organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

Aktualnie przeglądasz

grudzień 2016 - Nr 28
Zarzadzanie przedszkolem nr 28 4AZ0048

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin