• WSZYSTKIE

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

• Informowanie o wynikach diagnozy przedszkolnej – jak zachęcić rodziców do współpracy

Rzetelnie przeprowadzona wstępna diagnoza przedszkolna jest kluczem do poznania dziecka i kierunkuje działania wpływające na jego rozwój. Odpowiedzialność za diagnozę spoczywa na nauczycielu podobnie jak poinformowanie rodziców o wypracowanych wnioskach i zalecanych działaniach. Zadbaj, aby przekazanie informacji było także początkiem aktywnej współpracy rodziców z przedszkolem.

Artykuły

• Znamy stawki wynagrodzeń dla osób biorących udział w postępowaniu dyscyplinarnym

MEN opracował projekt rozporządzenia regulującego sposób ustalania wysokości wynagrodzenia członków komisji dyscyplinarnych, rzecznika dyscyplinarnego i obrońcy obwinionego nauczyciela. Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.
  • Od 1 stycznia 2017 r. gratyfikacja pieniężna dla profesora oświaty wyniesie 18 tys. zł

Celem zmiany było uregulowanie sposobu gratyfikacji dla nauczycieli, którzy uzyskali tytuł honorowy profesora oświaty. Dotychczas nauczycielowi dyplomowanemu, który uzyskał tytuł honorowy profesora oświaty, organ prowadzący wypłacał jednorazową gratyfikację pieniężną w wysokości 6-miesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia zasadniczego.
  • Plan nadzoru pedagogicznego można zmienić, ale trzeba powiadomić o tym radę pedagogiczną

Dynamiczne zmiany sytuacji dydaktyczno-wychowawczej w przedszkolu mogą spowodować konieczność wprowadzenia zmian do planu nadzoru pedagogicznego. Zmiany mogą dotyczyć każdego elementu planu nadzoru, ale trzeba wprowadzić je w odpowiedniej formie, aby mieć pewność, że są zrozumiałe dla nauczycieli. Przeczytaj również: Plan nadzoru pedagogicznego dyrektora przedszkola na rok szkolny 2023/2024
  • Dziecko ze SPE w przedszkolu niepublicznym – jak uzyskać dotację

Jak w przedszkolu niepublicznym zorganizować wsparcie dla dziecka z opinią o wczesnym wspomaganiu? Jak uzyskać i rozliczyć dotację? Jaką dokumentację musi przygotować dyrektor i jak ją prowadzić? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące skutecznej organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu niepublicznym.
  • Odpowiedzialność za nieprawidłowości w kontroli zarządczej zawsze ponosi dyrektor

Kontrola zarządcza dotyczy nie tylko spraw finansowych i gospodarczych – powinny być nią objęte wszystkie systemy i procesy w przedszkolu, gdyż zapewnienie realizacji celów i zadań dotyczy każdego aspektu funkcjonowania placówki. W wykonywanie zadań należy włączać wszystkich pracowników, ale jako dyrektor nie możesz zapominać o własnej, zwiększonej odpowiedzialności.
  • Arkusz organizacyjny można zmodyfikować, ale trzeba uważać na błędy

Często w trakcie roku szkolnego trzeba modyfikować arkusz organizacji przedszkola. Zwykle wynika to ze zmiany liczby wychowanków, konieczności zorganizowania dodatkowych godzin specjalistycznych lub indywidualnego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego. Dowiedz się, jak przygotować aneks i upewnić się, że nie zawiera błędów.
  • Co robić, gdy usprawiedliwienie nieobecności dziecka w przedszkolu jest niewiarygodne

Zasady usprawiedliwia nieobecności dziecka w przedszkolu powinny być określone w procedurze. Jednak co w sytuacji, gdy rodzice nie przestrzegają zawartych w niej zapisów, a liczba nieobecności jest niepokojąca, choć nie przekracza 50% zajęć w miesiącu i nie kwalifikuje się do wszczęcia postępowania egzekucyjnego? Pamiętaj – masz obowiązek reagowania na niepokojące sygnały. Z tego artykułu dowiesz się: W jakim dokumencie ustalić zasady usprawiedliwiania nieobecności dziecka w przedszkolu. Jaką treść może mieć procedura usprawiedliwiania nieobecności dziecka w przedszkolu. Czy rodzice muszą przynosić zwolnienia lekarskie na dziecko. Kiedy przeciwko rodzicom zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne. W jakim celu i w jaki sposób dyrektor przedszkola informuje rodziców o skutkach absencji.
  • Wypadek w przedszkolu – co robić, gdy rodzice zgłoszą zastrzeżenia do protokołu

Rodzice przedszkolaka, który uległ wypadkowi w przedszkolu, złożyli zastrzeżenia do protokołu powypadkowego. Czy należy w takiej sytuacji powołać kolejny zespół powypadkowy do ponownego zbadania okoliczności wypadku? Kto jest za to odpowiedzialny? Sprawdź, jakie są Twoje obowiązki.
  • Przedłużenie umowy do dnia porodu – nie dla każdej pracownicy

Ciąża nauczycielki lub pracownicy niepedagogicznej zatrudnionej na czas określony może oznaczać przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu, a tym samym wydłużenie okresu zatrudnienia. Dowiedz się, kiedy umowa terminowa ulega przedłużeniu i jakie uprawnienia przysługują wówczas pracownicy, a kiedy ulegnie rozwiązaniu z dniem w niej określonym.
  • Paczki na święta tylko dla niekorzystających z programu 500+, czy to dozwolone

Wykluczenie z kręgu osób uprawnionych do świadczeń z ZFŚS pracowników pobierających świadczenie z programu 500+ jest ryzykowne. Odgórne pozbawienie ich dostępu do świadczeń z ZFŚS jest sprzeczne z ustawą. Dopuszczalne jest jednak inne rozwiązanie, które może wpłynąć na pewne ograniczenie w tym zakresie. Warto uwzględnić je podczas przydzielania bonów i paczek świątecznych.
  • Dziecko nauczycielki chodzi do przedszkola – możesz odwołać ją z urlopu wychowawczego

Praca na urlopie wychowawczym jest dopuszczalna, pod warunkiem że nie uniemożliwia sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Jeżeli jednak dziecko jest pod opieką przedszkola, to zachodzi możliwość odwołania pracownika z urlopu wychowawczego. W tym celu należy przygotować odpowiednie pismo. Sprawdź, co robić w razie zapisania dziecka do przedszkola.

Aktualnie przeglądasz

listopad 2016 - Nr 27