• WSZYSTKIE
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • 12 zasad wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego w przedszkolach

    Dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłacane do 31 marca w przedszkolach samorządowych to swoista nagroda za efektywne i nienaganne wykonywanie pracy.

Artykuły

  • Trzynastka tylko dla pracowników w rozumieniu prawa pracy

    Trzynastka przysługuje tylko pracownikom zatrudnionym w przedszkolu na podstawie: umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę
  • Trzynastka tylko w przedszkolach publicznych i samorządowych

    Dodatkowe wynagrodzenie roczne nie przysługuje nauczycielom i innym pracownikom przedszkoli niepublicznych.
  • Trzeba efektywnie przepracować 6 miesięcy w roku kalendarzowym

    Trzynastka w pełnej wysokości (8,5% sumy wynagrodzenia otrzymanego w danym roku) przysługuje osobie, która przepracowała cały rok kalendarzowy.
  • Sumuje się wszystkie okresy zatrudnienia, a miesiąc liczy się za 30 dni

    Ponieważ przy ustalaniu prawa do trzynastki liczy się wszystkie okresy zatrudnienia w danym roku kalendarzowym, należy zliczyć także niepełne miesiące. By wówczas ustalić, czy osoba przepracowała co najmniej 6 miesięcy, przyjmuje się, że miesiąc należy liczyć za 30 dni (niezależnie od tego, czy dany miesiąc kalendarzowy liczy 30, 31, 28 czy 29 dni).
  • Nauczyciel uzupełniający etat dostanie trzynastkę w jednym przedszkolu

    Nauczyciel uzupełniający pensum w innym przedszkolu lub szkole jest zatrudniony w pełnym wymiarze w przedszkolu macierzystym i to dyrektor tej placówki wykonuje w stosunku do nauczyciela obowiązki pracodawcy.  
  • Wysokość trzynastki zależy od wymiaru zatrudnienia

    Wymiar zatrudnienia nie ma wpływu na prawo do trzynastki, ale na jej wysokość.
  • Trzynastka w każdym miejscu pracy

    Jeżeli pracownik lub nauczyciel jest zatrudniony w kilku placówkach oświatowych (np. w przedszkolu i szkole), w których jest przewidziana trzynasta pensja, i w każdej z nich spełnił warunki do wypłaty tego świadczenia, to otrzyma kilka trzynastych pensji.
  • Można otrzymać trzynastkę mimo nieprzepracowania 6 miesięcy

    Przepisy przewidują wiele wyjątków od wymogu przepracowania co najmniej 6 miesięcy gwarantujących prawo do trzynastki.
  • Spełnienie warunków do wypłaty trzynastki nie oznacza, że się ją dostanie

    Pracownik i nauczyciel, którzy przepracują wymagane minimum w danym roku, mogą być mimo tego pozbawieni prawa do trzynastki i to z własnej winy.
  • W podstawie trzynastki różne składniki pensji

    Obliczając podstawę dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla nauczycieli i pracowników samorządowych zatrudnionych w przedszkolach należy brać rzeczywistą kwotę wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika w danym roku, pomniejszoną m.in. o wynagrodzenie chorobowe i wynagrodzenie za czas innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy. Z tego artykułu dowiesz się:  Jakie składniki uwzględnia się w podstawie trzynastki. Czy do podstawy trzynastki wlicza się wynagrodzenie zasadnicze z uwzględnieniem podwyżki i obniżki? Jakie dodatki wlicza się do podstawy trzynastki. Czy do podstawy trzynastki wlicza się wynagrodzenie za nadgodziny i zastępstwa. Czy do podstawy trzynastki wlicza się wynagrodzenie za pracę w porze nocnej. Czy do podstawy trzynastki wlicza się wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym od pracy. Czy do podstawy trzynastki wlicza się wynagrodzenie za pracę w święto. Czy do podstawy trzynastki wlicza się dodatek za uciążliwość pracy. Czy do podstawy trzynastki wlicza się jednorazowy dodatek uzupełniający. Czy do podstawy trzynastki wlicza się wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Czy do podstawy trzynastki wlicza się wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy po przywróceniu do pracy. Czy do podstawy trzynastki wlicza się wynagrodzenie za czas pozostawania w gotowości do pracy. Czy do podstawy trzynastki wlicza się odprawę pieniężną. Czy do podstawy trzynastki wlicza się dodatek wiejski. Czy do podstawy trzynastki wlicza się świadczenie urlopowe i inne świadczenia z ZFŚS. Czy do podstawy trzynastki wlicza się nagrodę jubileuszową. Czy do podstawy trzynastki wlicza się nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Czy do podstawy trzynastki wlicza się nagrody dla pracowników samorządowych. Czy do podstawy trzynastki wlicza się premie. Czy do podstawy trzynastki wlicza się odprawę emerytalno-rentową. Czy do podstawy trzynastki wlicza się wynagrodzenie za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
  • Wcześniejsza wypłata trzynastki tylko w przypadku likwidacji placówki

    Trzynastkę wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie (czyli do 31 marca).
  • Za nieterminową wypłatę trzynastki należą się odsetki

    Pracownik, który mimo nabycia prawa do trzynastki nie otrzymał tego świadczenia, albo otrzymał w zaniżonej wysokości lub z opóźnieniem, może wystąpić przeciwko przedszkolu na drogę sądową z roszczeniem o wypłatę dodatkowej pensji lub jej wyrównanie.

Aktualnie przeglądasz

styczeń 2016 - Nr 2
Zarzadzanie przedszkolem nr specjalny 2 5AZ0002

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin