Archiwalny

Poradnik dla rodziców – jak przygotować się na pierwszy dzień szkoły

Data aktualizacji dokumentu: 29 lipca 2024
Dokument archiwalny
poradnik-dla-rodzicow-jak-przygotowac-sie-na-pierwszy-dzien-szkoly

Koniec wakacji i powrót do szkoły stanowi dosyć trudny okres dla uczniów. Muszą oni bowiem całkowicie zmienić swoją codzienną rutynę, podporządkowując ją do otrzymanego planu zajęć. Zadaniem rodzica jest pomaganie w przygotowaniach oraz zapewnienie wszystkich niezbędnych rzeczy, które usprawnią rozpoczęcie nauki w nowym roku szkolnym. W jaki sposób przygotować się na takie wyzwanie?

Skompletowanie stosownej wyprawki szkolnej

Współczesne szkoły funkcjonują na znacznie innych zasadach niż w przeszłości. Z tego powodu spora liczba rodziców posiada problemy w określeniu, co konkretnie okaże się niezbędne dla ich dziecka. Warto więc zapoznać się z ofertą back to school. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że bez odpowiedniego sprzętu syn lub córka nie będzie w stanie uczestniczyć w zajęciach online oraz odrabiać prac domowych, jakie nauczyciele umieszczają na platformach internetowych. Laptop albo komputer stacjonarny stanowią więc niezbędny element wyprawki. Warto dobrze przemyśleć taki zakup, aby mógł służyć przez lata, gwarantując swobodny dostęp do wiedzy w dowolnym czasie. Jeżeli posiada się wątpliwości w kwestii wyboru określonego modelu, doskonały pomysł stanowi skontaktowanie się w tej sprawie z wychowawcą albo poproszenie o doradzenie sprzedawcy w sklepie z elektroniką.

Zaplanowanie dnia w ciekawy sposób

Dla wielu dzieci pierwszy dzień szkoły kojarzy się z czymś nieprzyjemnym oraz stresującym. Z tego powodu warto zaplanować jakieś wspólne wyjście, co pozwoli zmienić takie skojarzenia na nieco bardziej pozytywne. Na przykład można zabrać syna lub córkę na pizzę albo na lody po wyjściu z rozpoczęcia roku. Pozwoli to nieco oderwać się od myśli o zakończeniu wakacji, a także zacieśnić rodzinne więzi. Najlepiej nie rozmawiać wtedy o szkole, aby nie wywierać dodatkowej presji. Jeżeli okazało się, że w wyprawce czegoś brakuje, nic nie stoi na przeszkodzie wybrania się na wspólne zakupy. Brak niezbędnego wyposażenia potrafi bowiem stanowić źródło niepotrzebnego stresu dla dziecka. Kiedy jednak woli ono spędzić czas z kolegami ze szkoły, nie ma sensu zmuszać go do wspólnego wyjścia.

Rozmowa o zmianie codziennej rutyny

Dziecko z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że rozpoczęcie roku szkolnego wiąże się ze zmianami w dotychczasowym rozkładzie dnia. Nie wie jednak dokładnie, na czym te modyfikacje będą polegać. Jeżeli dostanie już plan, warto ustalić, o której godzinie musi teraz wstawać, kiedy jest czas na obiad, a w jakich godzinach należy skupić się na nauce. Dzięki temu nie pojawi się konieczność uzgadniania takich rzeczy na bieżąco, co przyczynia się do marnowania cennego czasu i niepotrzebnych sprzeczek. W okresie dojrzewania stała rutyna dnia okazuje się niesamowicie istotna, ponieważ zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa i możliwość zbudowania nawyku dyscypliny, skutkującego osiąganiem znacznie lepszych w wyników w nauce. Chodzenie do szkoły nie polega bowiem tylko na zdobywaniu wiedzy, ale również stanowi doskonały czas do rozwijania wielu ważnych życiowych umiejętności, takich jak punktualność, skrupulatność, konsekwencja w działaniu czy też stawianie sobie skonkretyzowanych celów. Jeżeli syn lub córka nie opanuje wymienionych sprawności na tym etapie, poskutkuje to znacznym utrudnieniem procesu wchodzenia w dorosłość.

Słowa kluczowe:
pierwszy dzień w szkole
Numer 133 Sierpień/Wrzesień 2024 r.
Dodano: 26.08.2024

Numer 133 Sierpień/Wrzesień 2024 r.