Archiwalny

Wydanie nauczycielowi kserokopii obserwacji zajęć

Data aktualizacji dokumentu: 18 stycznia 2020
Dokument archiwalny
Wydanie nauczycielowi kserokopii obserwacji zajęć

Dokumentowanie obserwacji zajęć przedszkolnych nie jest uregulowane przepisami prawa, nie ma również wzorów takiego dokumentowania. Zatem dyrektor ma pełną swobodę w określaniu warunków prowadzenia obserwacji, w tym decydowania o sposobie ich dokumentowania. Natomiast nauczyciel ma prawo otrzymania co najmniej kserokopii karty obserwacji zajęć (bez składania wniosku).

W celu realizacji zadań wynikających ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego dyrektor szkoły lub placówki w szczególności obserwuje prowadzone przez nauczycieli zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze oraz inne zajęcia i czynności wynikające z działalności statutowej szkoły lub placówki (§ 22 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego). Dyrektor szkoły lub placówki we współpracy z innymi nauczycielami zajmującymi stanowiska kierownicze w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego:

1)           przeprowadza ewaluację wewnętrzną i wykorzystuje jej wyniki do doskonalenia jakości pracy szkoły lub placówki;

2)           kontroluje przestrzeganie przez nauczycieli przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkoły lub placówki;

3)           wspomaga nauczycieli w realizacji ich zadań, w szczególności przez:

  • diagnozę pracy szkoły lub placówki,
  • planowanie działań rozwojowych, w tym motywowanie nauczycieli do doskonalenia zawodowego,
  • prowadzenie działań rozwojowych, w tym organizowanie szkoleń i narad

(§ 22 ust. 1 ww. rozporządzenia).

Zastosuj: Dyrektor ma pełną swobodę w określaniu warunków prowadzenia obserwacji, w tym zdecydowania o sposobie ich dokumentowania.

W PRZEDSZKOLACH NIEPUBLICZNYCH

W przedszkolach niepublicznych jest realizowany tzw. zewnętrzny nadzór sprawowany przez kuratora oświaty, natomiast nieobowiązkowy − − nadzór wewnętrzny. Organ prowadzący przedszkole niepubliczne może jednak w statucie przyjąć wymóg sprawowania nadzoru wewnętrznego na podobnych zasadach co w placówkach publicznych.

Podstawa prawna:

  • § 22 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1658).
Autor: Leszek Zaleśny ekspert w zakresie prawa oświatowego i specjalista w zakresie organizacji i zarządzania oświatą
Słowa kluczowe:
obserwacja zajęć
Numer 135 Październik/Listopad 2024 r.
Dodano: 24.10.2024

Numer 135 Październik/Listopad 2024 r.

Pokaż listę wydań

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin