Archiwalny

Religia w przedszkolu niepublicznym – na czym polega dobrowolność organizowania zajęć

Data aktualizacji dokumentu: 15 marca 2018
Dokument archiwalny

W przedszkolach publicznych, na życzenie rodziców, organizuje się zajęcia z religii – mogą w nich uczestniczyć wszystkie dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym. Ta zasada nie dotyczy jednak placówek niepublicznych – sprawdź czy dyrektor musi zebrać od rodziców deklaracje o uczestniczeniu dziecka w zajęciach z religii i jak powinien postąpić, jeżeli rodzice sami wyjdą z inicjatywą organizacji zajęć.

Niepubliczne przedszkole nie ma obowiązku prowadzenia zajęć z religii, ponieważ – zgodnie z art. 12 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 2198 ze zm.) naukę religii na życzenie rodziców organizują przedszkola publiczne.

ZAPAMIĘTAJ

Przepis dotyczący obligatoryjnego organizowania nauki religii dla wychowanków przedszkola nie ma zastosowania do przedszkoli niepublicznych.

Obowiązkowo podstawa programowa…

Niepubliczne przedszkole realizuje programy wychowania przedszkolnego uwzględniające podstawę programową wychowania przedszkolnego, a także zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje określone dla nauczycieli przedszkoli publicznych.

 … która nie uwzględnia zajęć z religii

Podstawa programowa wychowania przedszkolnego nie przewiduje treści dotyczących religii. Również warunki i sposób realizacji podstawy programowej nie zawierają uregulowań dotyczących prowadzenia takich zajęć. Tym samym przedszkole nie jest zobowiązane do organizowania takich zajęć – mogą być one prowadzone na zasadzie dobrowolności.

Zasady organizacji religii określa statut…

Jeżeli w przedszkolu niepublicznym będą prowadzone zajęcia z religii, należy pamiętać, aby zasady ich organizacji określał statut placówki. W szczególności w statucie należy określić:

  • sposób i termin wyrażania przez rodziców zgody na udział w zajęciach,
  • liczbę dzieci, która musi zostać zgłoszona, aby w przedszkolu zorganizowano zajęcia,
  • formę w jakiej będą prowadzone zajęcia (oddział przedszkolny lub oddział łączony)

Przedszkole niepubliczne nie musi stosować się do przepisów określających limity liczebności dzieci. Nie obowiązuje zasada, że zajęcia są prowadzone pod warunkiem zgłoszenia co najmniej 7 wychowanków z całego przedszkola, a w przypadku mniejszej liczby – organ prowadzący organizuje naukę religii w grupie międzyprzedszkolnym lub w pozaprzedszkolnym punkcie katechetycznym.

ZASTOSUJ!

Jeżeli liczba zgłoszeń uczestnictwa w zajęciach z religii jest mniejsza niż minimalna liczba wskazana w statucie, to w przedszkolu niepublicznym nie trzeba organizować takich zajęć.

… ale w porozumieniu z władzami kościelnymi

Jeśli przedszkole niepubliczne ma zamiar organizować na życzenie rodziców naukę religii, to należy w tej sprawie skontaktować się z władzami kościoła lub związku wyznaniowego, którego wyznawcami są zainteresowani rodzice. Organizacja zajęć nie jest całkowicie dowolna – konieczne jest dostosowanie się do dwóch zasad.

Po pierwsze, przedszkole zatrudnia katechetę przedszkolnego, wyłącznie na podstawie imiennego, pisemnego skierowania do danego przedszkola wydanego przez:

  1. w przypadku Kościoła Katolickiego – właściwego biskupa diecezjalnego,
  2. w przypadku pozostałych kościołów oraz innych związków wyznaniowych - właściwe władze zwierzchnie tych kościołów i związków wyznaniowych.

Po drugie, nauka religii w przedszkolu odbywa się w dwóch zajęć przedszkolnych tygodniowo, a jego zmniejszenie wymaga uzyskania zgody biskupa diecezjalnego Kościoła Katolickiego albo władz zwierzchnich pozostałych kościołów i innych związków wyznaniowych.

ZAPAMIĘTAJ!

Nie możesz zatrudnić katechety bez imiennego, pisemnego skierowania wydanego przez właściwego biskupa diecezjalnego lub właściwe władze zwierzchnie tych kościołów i związków wyznaniowych. Nie możesz także samodzielnie zadecydować o obniżeniu tygodniowego wymiaru zajęć z religii.


Podstawa prawna: 
  • art. 12 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 2198 ze zm.),
  • załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej nie przewiduje treści dotyczących religii (Dz.U. z 2017 r. poz. 356),
  • § 2 ust. 2, § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w przedszkolach i szkołach publicznych (Dz.U. z 1992 r. nr 36, poz. 155 ze zm.).
Wydanie 134 Wrzesień/Październik 2024 r.
Dodano: 24.09.2024

Wydanie 134 Wrzesień/Październik 2024 r.

Pokaż listę wydań

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin