Choroba pracownika zatrudnionego na podstawie umowy na czas określony nie oznacza, że nie ulegnie ona rozwiązaniu w terminie określonym w umowie. Nierzadko dyrektor przedszkola chce kontynuować zatrudnienie danej osoby, mimo jej usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu choroby. Dowiedz się, czy w trakcie trwania choroby pracownika i przebywania przez niego na zwolnieniu lekarskim można zawrzeć porozumienie przedłużające czas trwania dotychczasowej umowy o pracę albo podpisać nową umowę.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Jeżeli po wyczerpaniu przez nauczyciela okresu zasiłkowego, ale przed uzyskaniem urlopu dla poratowania zdrowia nastąpiła przerwa, wówczas należy ją potraktować jako usprawiedliwioną nieobecność w pracy. Informację o tym można umieścić w części uzupełniającej świadectwa pracy.
Dyrektor przedszkola ma prawo kontrolować prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich przez swoich pracowników. W praktyce może to dotyczyć sytuacji, gdy w ocenie pracodawcy zwolnienie jest przez pracownika nadużywane i dezorganizuje pracę przedszkola. Dyrektor nie ma jednak obowiązku uwzględniania oczekiwań ZUS w zakresie kontroli, nawet gdy otrzyma w tej sprawie urzędowe pismo.
Papierowe zwolnienia lekarskie będą wydawane do 30 listopada 2018 r. Zast ą pi ą je elektroniczne zwolnienia (tzw. e-ZLA). Zmiany w tym zakresie oznaczaj ą dodatkowe obowi ą zki dla pracodawców. Jak si ę przygotowa ć do pracy ze zwolnieniami elektronicznymi?
W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim. Zdarza się, że po zwolnieniu lekarskim nie podejmie on pracy, lecz będzie dalej nieobecny w przedszkolu np. z powodu wykorzystywania należnego urlopu wypoczynkowego.
Pracodawca albo ZUS mogą sprawdzić, co pracownik robi w trakcie zwolnienia lekarskiego. Kontroli można poddać samo zwolnienie. Wykryta nieprawidłowość może skończyć się dla pracownika nie tylko utratą wynagrodzenia albo zasiłku chorobowego, ale również rozwiązaniem stosunku pracy. Sprawdź, jakie uprawnienia Ci przysługują.
Mimo planu urlopowego wypoczynek nauczyciela może ulec przesunięciu na inny termin, ale tylko w 3 przypadkach. Zwykle wiąże się to z koniecznością jego udzielenia w trakcie roku szkolnego, a wówczas dyrektor ma 4 możliwości zapewnienia ciągłości pracy placówki mimo nieobecności nauczyciela.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.