W gminie coraz częściej stawia się na efektywność zarządzania. Samorządy, szukając oszczędności i sprawniejszego modelu kierowania placówkami oświatowymi i opiekuńczymi, rozważają powierzenie jednej osobie funkcji dyrektora zarówno w przedszkolu, jak i żłobku. Czy jest to zgodne z przepisami? Jakie niesie ryzyka prawne i organizacyjne? I czy to w ogóle możliwe w praktyce? Sprawdź, zanim zapadnie decyzja, która może zaważyć na funkcjonowaniu obu jednostek.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy obowiązującego prawa nie przewidują możliwości prowadzenia oddziału żłobkowego w przedszkolu. Przedszkole jest jednostką oświatową i działalność swoją prowadzi m.in. na podstawie przepisów ustawy Prawo oświatowe. Zgodnie z art. 31 ust. 1–3 tej ustawy wychowaniem przedszkolnym objęte są dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 7 lat.
Żłobki są placówkami zapewniającymi opiekę nad dziećmi do lat trzech i nie wchodzą w strukturę sytemu oświaty. To oznacza, że do osób sprawujących opiekę nad dziećmi nie stosuje się przepisów ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela i nie dotyczy ich tzw. pensum. Dowiedz się, jak w praktyce wygląda praca w żłobku i czym różnią się przepisy dotyczące czasu pracy nauczyciela przedszkola i opiekuna dzieci w żłobku.
Nauczyciele początkujący, którzy przed podjęciem pierwszej pracy w przedszkolu pracowali w żłobku zastanawiają się czy wcześniejsze zatrudnienie pozwoli na skrócenie wymiaru przygotowania do zawodu. Odpowiedź na to pytanie jest przecząca – praca w żłobku to praca poza systemem oświaty, nie ma więc wpływu na czas odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela. Sprawdź szczegóły.
Pielęgniarkę zatrudnioną w żłobku obowiązuje 8-godzinna dobowa i przeciętnie 40-godzinna tygodniowa norma czasu pracy. Warto pamiętać, że nie obowiązuje w tym przypadku zasada pracy w wymiarze 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień. Żłobek nie jest bowiem podmiotem leczniczym.
Przepisy dotyczące innych form wychowania przedszkolnego jednoznacznie wskazują, że na zajęcia prowadzone w punkcie przedszkolnym może uczęszczać maksymalnie 25 dzieci. Właściciele próbując ominąć te regulacje często zapominają jednak o jeszcze jednym ważnym ograniczeniu – w jednym budynku nie może działać kilka formalnie niezależnych od siebie punktów przedszkolnych.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.