Obowiązujące od 1 września 2022 r. przepisy dotyczące awansu zawodowego pozostają w ścisłym w związku z nowymi zasadami zatrudniania nauczycieli w przedszkolach i szkołach publicznych. Także od roku szkolnego 2022/2023 obowiązują nowe standardy zatrudniania nauczycieli i w wielu przedszkolach konieczne stało się zatrudnienie nieobecnych dotąd specjalistów. Okazuje się, że w praktyce najwięcej problemów sprawia zatrudnienie na część etatu nauczycieli bez stopnia awansu zawodowego w trakcie roku szkolnego. Sprawdzamy jaką umowę zaproponować psychologowi zatrudnianemu w przedszkolu publicznym na część etatu. Wskazówki mają jednak zastosowanie do każdego innego nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego zatrudnianego w trakcie roku szkolnego, tj. nauczycieli wychowania przedszkolnego, pedagoga, pedagoga specjalnego, logopedy itd.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Dyrektor w celu zmiany personalnej na stanowisku nauczycielskim ma liczne obowiązki związane choćby z przeniesieniem służbowym. Czy o tych zmianach muszą wiedzieć rodzice? Tego dowiesz się z artykułu.
Punkt przedszkolny to inna niż przedszkole forma wychowania przedszkolnego. Pracodawcą dla zatrudnionych w punkcie nauczycieli i pracowników jest dyrektor przedszkola lub szkoły podstawowej prowadzonych przez daną gminę.
Już trochę ponad rok obowiązuje przepis, zgodnie z którym m.in. w przedszkolach niepublicznych i innych formach wychowania przedszkolnego nauczycieli obowiązkowo zatrudnia się na podstawie umowy o pracę. Nie każda jednak osoba prowadząca zajęcia w przedszkolu jest i musi być nauczycielem. Dotyczy to np. fizjoterapeuty.
W 2018 r. rozpoczęcie zajęć w przedszkolach nastąpi 3 września – nie oznacza to jednak, że dopiero wtedy należy nawiązać stosunki pracy z nowozatrudnionymi nauczycielami. W związku z tym, że 1 września 2018 r. przypada w sobotę, umowy można podpisać jeszcze w sierpniu.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.