Zajęcia logopedyczne w przedszkolu mogą być prowadzone jako godziny zajęć rewalidacyjnych lub jako godziny zajęć specjalistycznych. Od tego, z którym rodzajem zajęć mamy do czynienia zależał będzie czas ich trwania. Sprawdź, ile trwają zajęcia logopedyczne w ramach kształcenia specjalnego, a ile ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Organizacja wsparcia dla dziecka w przedszkolu powinna wynikać z realnych potrzeb dziecka oraz uwzględniać jego możliwości psychofizyczne. Jeżeli jest to wskazane, ustaloną pulę godzin zajęć należy zwiększyć – czy można ją także ograniczyć? Kto i na jakiej podstawie podejmuje ostateczną decyzję o skróceniu zajęć specjalistycznych i rewalidacyjnych?
Od 1 września 2022 r. dyrektor szkoły i przedszkola będzie miał obowiązek zapewnić określoną liczbę etatów specjalistów. Dowiedz się, czy oznacza to zakaz przydzielania określonych zajęć specjalistycznych np. rewalidacyjnych, resocjalizacyjnych i terapeutycznych innym nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.
Także do przedszkoli niepublicznych uczęszczają dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Sprawdź, jaka jest podstawa prawna organizacji dla nich zajęć specjalistycznych, kto decyduje o ich rodzaju i wymiarze.
Zajęcia rewalidacyjne i zajęcia specjalistyczne to dwie różne formy wsparcia dziecka realizowane w oparciu na różne podstawy prawne. Sprawdź, jakie są różnice pomiędzy tymi zajęciami.
Przyjęcie do przedszkola dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego nakłada na placówkę obowiązek organizowania zajęć zgodnie z zaleceniami poradni psychologiczno-pedagogicznej. Przedszkole nie ma jednak możliwości zlecenia realizacji tych zajęć zewnętrznemu ośrodkowi.
Zajęcia specjalistyczne prowadzone w przedszkolu publicznym i niepublicznym w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej mogą być organizowane w 4 formach. Co ważne mogą je prowadzić tylko odpowiednio wykwalifikowani specjaliści. Dowiedz się jak zweryfikować, czy specjaliści zatrudnieni w przedszkolu publicznym i niepublicznym mają kwalifikacje odpowiednie do rodzaju zajęć, jakie prowadzą. Sprawdź także, jaki jest obowiązkowy wymiar godzin pensum specjalistów zatrudnianych w przedszkolu.
Zajęcia rewalidacyjne oraz inne zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej mogą się odbywać wyłącznie po godzinach przeznaczonych na realizację podstawy programowej. Tygodniowy wymiar tych zajęć powinien być dostosowany do indywidualnych możliwości i potrzeb wychowanków.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.