Rodzaj zajęć rewalidacyjnych, ich forma i wymiar muszą odpowiadać indywidualnym potrzebom rozwojowym i edukacyjnym dziecka z niepełnosprawnością. Organizacja zajęć musi być ponadto dostosowana do jego możliwości psychofizycznych. Czy zawsze powinny być organizowane indywidualnie? Coraz częściej przedszkola rozważają organizowanie wspólnych zajęć rewalidacyjnych. Sprawdź, na jakie rozwiązania pozwalają przepisy. Czy rewalidacja co do zasady zawsze musi być indywidualna?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Często popełnianym błędem jest zaliczanie zajęć rewalidacyjnych i zajęć rewalidacyjno-wychowawczych do tego samego rodzaju form pomocy udzielanej uczniom. Tymczasem podstawa prawa i zasady organizacji tych zajęć są odmienne. Sprawdź, na czym polegają różnice pomiędzy zajęciami rewalidacyjnymi a zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi i komu dedykowane są te dwie formy zajęć.
Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze mogą być prowadzone w domu dziecka. Rodzice korzystający z takiego rozwiązania powinni jednak pamiętać, że w tym czasie ich trwania powinni być obecni – to oni odpowiadają bowiem za sprawowanie opieki nad dzieckiem. Sprawdź szczegóły.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Dziecko uczęszczające na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, może być objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju. Należy pamiętać, że zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze i wczesne wspomaganie rozwoju dziecka to zupełnie odrębne formy wsparcia. Są one realizowane niezależnie od siebie, a korzystanie z jednej nie wyklucza udziału w drugiej.
Dziecka realizującego zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze nie przypisuje się do oddziału przedszkolnego. Zajęcia dla tego dziecka organizuje się odrębnie, na podstawie odrębnych przepisów i dokumentuje się je w oddzielnym dzienniku zajęć. Czy skoro dziecko nie jest przypisane do oddziału, to oznacza, że przedszkole dysponuje wolnym miejscem i można przyjąć kolejnego wychowanka?
Sprawdź, ile godzin zajęć rewalidacyjnych powinno mieć dziecko z orzeczeniem w przedszkolu oraz jaki powinien być czas trwania tych zajęć.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.