Rodzic zgłasza nieobecność dziecka, przedszkole nie nalicza opłaty za wyżywienie, a na koncie pojawia się nadpłata. Co dalej? Czy te środki mogą zostać w przedszkolu na przyszłość, czy trzeba je oddać? Kto i kiedy decyduje o ich dalszym losie? Choć sprawa wydaje się prosta, w tle kryją się przepisy o finansach publicznych, budżetach JST i szczegółowe zasady rachunkowe, których nieprzestrzeganie może skutkować poważnymi konsekwencjami. Sprawdź, jak prawidłowo rozliczać nadpłaty z tytułu wyżywienia i czego bezwzględnie musi dopilnować dyrektor przedszkola.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Podawanie dzieciom słodyczy to temat budzący wiele emocji. Jeszcze więcej kontrowersji wywołuje kwestia podawania ich w przedszkolu. Czy to zgodne z prawem? Czy zasady żywienia zbiorowego pozwalają na częstowanie dzieci słodkościami? A co, jeżeli słodycze przynieśli do przedszkola rodzice?
Wykorzystaj scenariusz zajęć:
Słodycze w przedszkolu to temat wyjątkowo drażliwy i nieakceptowalny przez znaczną część rodziców. O ile podawanie dzieciom słodyczy przez przedszkole jest zakazane przez przepisy, o tyle kwestia przynoszenia słodkości przez rodziców, np. w celu świętowania urodzin czy różnego rodzaju uroczystości przedszkolnych, nie jest jednoznacznie uregulowana prawnie. Sprawdź zatem, jak podejść do tematu słodyczy w przedszkolu i udzielić w tej sprawie rzetelnej odpowiedzi zainteresowanym rodzicom.
Organizacja wyżywienia w przedszkolu jest zadaniem dyrektora przedszkola, a nie rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola. Przepis art. 108 ustawy Prawo oświatowe określa standardy wychowania i opieki w przedszkolach, wśród których jest zapewnienie dzieciom możliwości korzystania z posiłków.
Jak zorganizować wyżywienie dla dzieci w przedszkolu
W jaki sposób wnosić opłaty za wyżywienie
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.