Nie wszystkie dzieci chętnie zjadają w przedszkolu posiłki, za które rodzice wnieśli opłatę. Zdarza się, że rodzice proszą, aby takie niezjedzone produkty były pakowane i przekazywane w chwili odbierania dziecka. Prośbę tę uzasadniają unikaniem marnowania jedzenia i zwracają uwagę, że zabieranie niezjedzonego dania to powszechna praktyka w restauracjach. Czy możliwe jest zabieranie niezjedzonych posiłków do domu?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przedszkole publiczne i niepubliczne ma obowiązek zapewnienia dzieciom możliwości korzystania z posiłków. Okazuje się, że analogicznego przepisu nie ma w rozporządzaniu w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania. Wobec tego, czy żywienie w punkcie przedszkolnym jest obowiązkowe?
Uiszczanie opłat za wyżywienie w przedszkolu z góry za cały miesiąc rodzi problemy natury praktycznej. W razie nieobecności dziecka w przedszkolu konieczne jest bowiem dokonanie zwrotu wniesionej opłaty. Z tego powodu opłaty za wyżywienie w przedszkolu powinny być pobierane z dołu, tj. po zakończeniu miesiąca. Co jednak ważne – może zdarzyć się, że rodzice będą musieli zapłacić za obiad, mimo nieobecności dziecka w danym dniu.
Organizacja wyżywienia w przedszkolu jest zadaniem dyrektora przedszkola, a nie rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola. Przepis art. 108 ustawy Prawo oświatowe określa standardy wychowania i opieki w przedszkolach, wśród których jest zapewnienie dzieciom możliwości korzystania z posiłków.
Jak zorganizować wyżywienie dla dzieci w przedszkolu
W jaki sposób wnosić opłaty za wyżywienie
Każde przedszkole ma obowiązek zapewnienia wyżywienia dzieci. Jednak korzystanie z tego wyżywienia nie jest obowiązkowe – rodzice mogą zrezygnować z korzystania z posiłków oferowanych przez przedszkole. Warto jednak pamiętać o zasadach prawidłowego żywienia dzieci, a także – realizacji postawy programowej.
Zgodnie z przepisami przedszkole, organizując wyżywienie dla dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego może korzystać z własnej kuchni albo usług firmy cateringowej. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy i w dużej mierze zależą od warunków lokalowych, jakimi dysponuje placówka. Sprawdź zatem, kiedy lepiej zdecydować się na posiłki z firmy cateringowej zamiast organizowania własnej kuchni.
W związku z nowymi zasadami żywienia dzieci w przedszkolach należy dostosować umowy z firmami kateringowymi do aktualnych przepisów prawnych. Obowiązujące do tej pory umowy trzeba odpowiednio aneksować lub podpisać nowe.
Nawet gdy w przedszkolu jest kuchnia i zatrudniony intendent, to i tak nadzór nad żywieniem, przygotowywaniem posiłków z zachowaniem dbałości o ich kaloryczność, zgodną z aktualnymi normami żywienia zbiorowego dzieci, spoczywa na dyrektorze. Dodatkowym obowiązek jest opracowanie i wdrożenie dokumentacji związane z żywieniem.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.