Dziecko z wszawicą może chodzić do przedszkola, ale ważne jest, aby zostało poddane odpowiedniemu leczeniu. Przedszkole nie może zabronić dziecku uczęszczania do placówki, jeśli dziecko jest w trakcie leczenia i nie stanowi zagrożenia dla innych dzieci. Jednakże przedszkole może poprosić o to, aby dziecko pozostało w domu do momentu, gdy nie zostaną usunięte wszy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wszawicy wśród innych dzieci. Zazwyczaj przedszkola mają swoje procedury dotyczące takich sytuacji, takie jak wymaganie informacji, że leczenie zostało rozpoczęte. Rodzice powinni natychmiast podjąć działania w celu leczenia wszawicy, by zminimalizować ryzyko zakażenia innych dzieci. Po skutecznym leczeniu dziecko może wrócić do przedszkola.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Problem wszawicy systematycznie powraca na przełomie jesieni oraz zimy. W tym roku przekonujemy się, że nie można lekceważyć go także wiosną – profilaktyka w przedszkolu musi trwać przez cały rok i to niezależnie od wyrażenia lub cofnięcia zgody rodziców na kontrolę skóry głowy. Taka zgoda nie jest bowiem w ogóle potrzebna. Co jednak robić, gdy rodzice nie współpracują i stosują się do zaleceń higienicznych?
Sprawdź, czy w zastępstwie pielęgniarki czystość głów przedszkolaków może sprawdzić inny upoważniony i przeszkolony pracownik przedszkola.
Pytanie: Czy dyrektor przedszkola może zakazać przychodzenia do placówki uczniowi, u którego zdiagnozowano wszawicę?
Zapraszam do zapoznania się z procedurami, które warto mieć i stosować w każdym przedszkolu!
Wszawica stanowi jeden z najczęściej powtarzających się problemów występujących w przedszkolu. W sytuacji zauważenia u dziecka wszy ważne jest natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do pozbycia się pasożytów. Co jednak ważne – dyrektor nie może zakazać dziecku, u którego znaleziono wszy, uczęszczać na zajęcia w przedszkolu.
W przedszkolu od dłuższego czasu panuje wszawica. Mamy ustalone procedury odnośnie do postępowania w przypadku zgłoszenia przez rodzica, iż jego dziecko ma wszy, lub też w przypadku zaobserwowania wszy u dziecka w czasie zajęć przedszkolnych. W przedszkolu nie ma higienistki, czystość głowy sprawdza jeden z nauczycieli w ustronnym miejscu (rodzice wyrazili zgody na sprawdzanie czystości stanu skóry głowy i włosów), a nauczyciel wyraził zgodę na sprawdzanie czystości włosów u dzieci. Czy dyrektor może nie przyjąć dziecka do przedszkola, u którego we włosach we wtorek znaleziono wszy, a w środę wychowanek już jest w przedszkolu i rodzic mówi, że zastosował kurację leczniczą na skórę głowy i włosy? Jak prawo określa postępowanie w przypadku wszy u dzieci w przedszkolu?
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.