Wszawica stanowi jeden z najczęściej powtarzających się problemów występujących w przedszkolu. W sytuacji zauważenia u dziecka wszy ważne jest natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do pozbycia się pasożytów. Co jednak ważne – dyrektor nie może zakazać dziecku, u którego znaleziono wszy, uczęszczać na zajęcia w przedszkolu.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
W przedszkolu od dłuższego czasu panuje wszawica. Mamy ustalone procedury odnośnie do postępowania w przypadku zgłoszenia przez rodzica, iż jego dziecko ma wszy, lub też w przypadku zaobserwowania wszy u dziecka w czasie zajęć przedszkolnych. W przedszkolu nie ma higienistki, czystość głowy sprawdza jeden z nauczycieli w ustronnym miejscu (rodzice wyrazili zgody na sprawdzanie czystości stanu skóry głowy i włosów), a nauczyciel wyraził zgodę na sprawdzanie czystości włosów u dzieci. Czy dyrektor może nie przyjąć dziecka do przedszkola, u którego we włosach we wtorek znaleziono wszy, a w środę wychowanek już jest w przedszkolu i rodzic mówi, że zastosował kurację leczniczą na skórę głowy i włosy? Jak prawo określa postępowanie w przypadku wszy u dzieci w przedszkolu?
Niezależnie od stosowanych środków bezpieczeństwa w dużych skupiskach dzieci może pojawić się wszawica. Kluczowe w walce z wszawicą jest uważne obserwowanie wychowanków i reagowanie na niepokojące objawy. Jeżeli u dzieci zauważone zostaną wszy, trzeba wdrożyć konkretne działania. Pobierz przykładową procedurę postępowania w razie stwierdzenia wszawicy w przedszkolu.
Upewnij się, kto poza higienistką może sprawdzać czystość głowy dzieci w związku z wszawicą i czy wychowawca grupy przedszkolnej może odmówić wykonania kontroli czystości głowy u dzieci.
Problem wszawicy systematycznie powraca na przełomie jesieni oraz zimy. W tym roku przekonujemy się, że nie można lekceważyć go także wiosną – profilaktyka w przedszkolu musi trwać przez cały rok i to niezależnie od wyrażenia lub cofnięcia zgody rodziców na kontrolę skóry głowy. Taka zgoda nie jest bowiem w ogóle potrzebna. Co jednak robić, gdy rodzice nie współpracują i stosują się do zaleceń higienicznych?
Wszawica w błyskawicznym tempie może opanować całe przedszkole. By temu zapobiec, należy uzyskać od rodziców/opiekunów prawnych dzieci pisemną zgodę na przegląd higieny osobistej, w tym na kontrolę czystości skóry głowy przedszkolaków, a w razie wykrycia wszawicy – wdrażać natychmiastowe leczenie.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.