Dyrektor może zobowiązać nauczyciela do przerwania urlopu w czasie wakacji ze względu na prace związane z rozpoczęciem roku szkolnego. Nauczyciel ma obowiązek stawić się do pracy. Sprawdź, jakie grożą mu konsekwencje, jeśli tego nie zrobi.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Jakie są konsekwencje nieusprawiedliwionej nieobecności?
Kiedy grozi nauczycielowi odpowiedzialność dyscyplinarna?
Czy nauczyciel ma obowiązek stawienia się do pracy w okresie wakacji?
Choć w wielu szkołach i przedszkolach nauczyciele są gotowi „wskoczyć na stanowisko” w razie potrzeby, prawo jasno wyznacza granice zastępstwa dyrektora. Jeśli w placówce funkcjonuje stanowisko wicedyrektora – to on, niezależnie od tego, czy na co dzień kieruje szkołą, czy przedszkolem, przejmuje obowiązki nieobecnego szefa. Nauczyciel może zostać tymczasowym „społecznym wicedyrektorem” tylko wtedy, gdy... nie ma nikogo wyżej. Sprawdź, kto naprawdę może rządzić, gdy dyrektor znika z placówki – i dlaczego nie każdy może (ani nie powinien) go zastępować.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
O powierzeniu funkcji dyrektora przedszkola decyduje organ prowadzący, natomiast obsada pozostałych stanowisk kierowniczych, w szczególności stanowiska wicedyrektora, leży w kompetencji dyrektora. O tym, kto będzie pełnił tę funkcję warto myśleć jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego – dowiedz się, jakich formalności musisz dopełnić w związku z obsadzeniem stanowiska kierowniczego.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.