Zajęcia terapii sensorycznej to niezwykle ważny element wsparcia dzieci z różnymi trudnościami rozwojowymi, który ma na celu poprawę ich zdolności do integracji bodźców zmysłowych i lepsze funkcjonowanie w codziennym życiu. Mimo że organizacja takich zajęć w przedszkolach jest niezbędna, nie zostały one jednoznacznie zdefiniowane w przepisach prawa. W związku z tym wiele przedszkoli zmaga się z pytaniem, jak skutecznie wprowadzić terapię sensoryczną i jakie zasady powinna ona spełniać, aby była zgodna z obowiązującymi normami.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Gdy dorosły czuje, że jest za głośno, prosi o ciszę. Gdy czuje się źle w ubraniach z wełny, po prostu ich sobie nie kupuje. Gdy nie lubi być dotykany, nie wita się uściskiem. Te same trudności w życiu przedszkolaka urastają do rangi ogromnych przeszkód. Powodują niezrozumiałe dla otoczenia reakcje. Płacz, krzyk, wycofanie z zabawy, lęk i złość. Dlaczego? Ponieważ dopiero kształcą się umiejętności identyfikacji i wyrażania własnych potrzeb. Dlaczego niektóre dzieci reagują silniej w określonych sytuacjach niż ich rówieśnicy? Czym jest tajemnicza integracja sensoryczna? Kiedy zalecana jest terapia SI i w których przypadkach dziecko powinno zaleźć się pod opieką terapeuty SI?
Przeczytaj również:
Dowiedz się, czy koniecznym warunkiem prowadzenia w przedszkolu zajęć integracji sensorycznej jest posiadanie podwiesia do SI, czy też wystarczające jest posiadanie innych pomocy terapeutycznych np. podłóg sensorycznych, szarf, woreczków, krążków sensorycznych itp.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.