Pracownik zatrudniany w przedszkolu na podstawie art. 15 ustawy – Prawo oświatowe do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania dzieci nie ma statusu nauczyciela ani pracownika niepedagogicznego. Jego stosunek pracy łączy w sobie regulacje z Karty Nauczyciela i Kodeksu pracy. Sprawdź zatem, czy taki pracownik może być członkiem rady pedagogicznej i brać udział w jej posiedzeniach.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
· Kiedy w przedszkolu można zatrudnić osobę niebędącą nauczycielem?
· Ile zarabia pracownik z art. 15 UPO?
· Jakie dodatki do wynagrodzenia dla pracownika z art. 15 UPO?
· Ile dni urlopu dla pracownika z art. 15 UPO?
· Czy pracownik z art. 15 UPO może brać udział w radzie pedagogicznej?
· Jak liczyć odpis na ZFŚS pracownika z art. 15 UPO?
· Czy pracownik z art. 15 UPO ma prawo do trzynastki?
Z zebrania rady pedagogicznej sporządza się protokół oraz listę obecności, na której członkowie rady dokumentują podpisem swój udział na zebraniu. Sprawozdawczy opis zebrania sporządza protokolant – stały lub wyznaczony na początku zebrania. Pobierz przykładowy wzór i dowiedz się jakie elementy powinien zawierać protokół z zebrania rady pedagogicznej w przedszkolu.
Ważnym wydarzeniem dla rady pedagogicznej jest spotkanie rady pedagogicznej inicjowane przez dyrektora przedszkola przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Jako przewodniczący dyrektor musi dokładnie zaplanować zebranie i skutecznie poinformować członków rady o jego terminie i porządku. Głównym celem sierpniowego zebrania nauczycieli jest omówienie i zatwierdzenie istotnych kwestii dotyczących funkcjonowania przedszkola w nadchodzącym roku szkolnym. Sprawdź, których kwestii nie należy pomijać.
Dyrektor przedszkola publicznego ustala sposób zapoznawania się nauczycieli z podjętymi przez radę pedagogiczną uchwałami oraz zarządzeniami dyrektora. Ich podpisywanie przez radę pedagogiczną nie jest wymagalne przepisami prawa.
Kto musi się podpisać pod uchwałą rady pedagogicznej
W jaki sposób zmienić statut przedszkola
Powołanie rady pedagogicznej w przedszkolu niepublicznym wymaga podjęcia określonych prawem działań i aktualizacji statutu placówki – sprawdź, jak tego dokonać.
Przeczytaj również:
Rada pedagogiczna, jako organ kolegialny, wszystkie swoje decyzje podejmuje w formie uchwał. Każda uchwała musi być poparta odpowiednią podstawą prawną, która uprawnia radę pedagogiczną do zajęcia stanowiska w danej sprawie.
Zaangażowanie nauczycieli w doskonalenie pracy przedszkola daje realną szansę na poprawę jego funkcjonowania w obszarach, które tego najbardziej wymagają. Przyznanie radzie pedagogicznej kompetencji związanych z wykorzystaniem wyników nadzoru pedagogicznego może jednak stwarzać trudności, dlatego na przykładach wyjaśniamy, jak wykorzystywać w praktyce.
W przedszkolu niepublicznym nie muszą być powołane rada pedagogiczna i rada rodziców. Ich ustanowienie jest uzależnione od woli osoby prowadzącej placówkę. Jeżeli jednak zostaną powołane, należy to zapisać w statucie przedszkola.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.