W drugim i ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu dla nauczyciela początkującego ustalana jest obligatoryjnie ocena pracy. Przepisy szczegółowo określają zasady i kryteria ustalania oceny pracy, w tym również oceny pracy nauczyciela w trakcie przygotowania do zawodu. W artykule wyjaśniamy związane z tym aspekty prawne.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Nauczyciel początkujący języka angielskiego w przedszkolu niepublicznym miał 1/2 etatu przez 2 lata przygotowania do zawodu, a od września będzie miał 1/4 etatu języka angielskiego, ale jednocześnie 1/2 etatu jako terapeuta pedagogiczny prowadzący zajęcia korekcyjno-kompensacyjne (ma też takie przygotowanie). Czy przepadają mu te 2 lata przygotowania do zawodu nauczyciela i, w związku ze zmianą przedmiotu nauczania, musi zaczynać awans od nowa?
Nauczycielowi, o którym mowa w art. 9a ust. 2, który przed nawiązaniem stosunku pracy w szkole był nauczycielem akademickim i legitymował się co najmniej 3-letnim okresem pracy w uczelni lub w dniu nawiązania po raz pierwszy stosunku pracy w szkole posiadał co najmniej 5-letni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy – dyrektor szkoły/przedszkola może wyrazić zgodę na odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela w wymiarze 2 lat i 9 miesięcy. Pobierz wzór informacji o wyrażeniu zgody na skrócenie okresu przygotowania do zawodu
W przepisach Karty Nauczyciela nie wskazano wprost na obowiązek przekazywania nauczycielowi informacji o rozpoczęciu przygotowania do zawodu nauczyciela. Przekazanie takiej informacji jest jednak wskazane. Pobierz wzór informacji o rozpoczęciu okresu przygotowania do zawodu nauczyciela.
Nauczycielowi, który w dniu nawiązania po raz pierwszy stosunku pracy w szkole posiadał co najmniej 5-letni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy, dyrektor może wyrazić zgodę na odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela w wymiarze 2 lat i 9 miesięcy. Pobierz wzór wniosku o wyrażenie zgody na odbywanie skróconego okresu przygotowania do zawodu.
Nowe zasady awansu zawodowego przewidują, że co do zasady awans na stopień nauczyciela mianowanego jest obowiązkowy. Przepisy wskazują bowiem, że nauczyciel, który nie uzyska tego stopnia awansu zawodowego, straci pracę. Co jednak ważne – obligatoryjne rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem nie dotyczy przedszkoli niepublicznych, a jedynie tych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.