Rodzic zgłasza nieobecność dziecka, przedszkole nie nalicza opłaty za wyżywienie, a na koncie pojawia się nadpłata. Co dalej? Czy te środki mogą zostać w przedszkolu na przyszłość, czy trzeba je oddać? Kto i kiedy decyduje o ich dalszym losie? Choć sprawa wydaje się prosta, w tle kryją się przepisy o finansach publicznych, budżetach JST i szczegółowe zasady rachunkowe, których nieprzestrzeganie może skutkować poważnymi konsekwencjami. Sprawdź, jak prawidłowo rozliczać nadpłaty z tytułu wyżywienia i czego bezwzględnie musi dopilnować dyrektor przedszkola.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Uiszczanie opłat za wyżywienie w przedszkolu z góry za cały miesiąc rodzi problemy natury praktycznej. W razie nieobecności dziecka w przedszkolu konieczne jest bowiem dokonanie zwrotu wniesionej opłaty. Z tego powodu opłaty za wyżywienie w przedszkolu powinny być pobierane z dołu, tj. po zakończeniu miesiąca. Co jednak ważne – może zdarzyć się, że rodzice będą musieli zapłacić za obiad, mimo nieobecności dziecka w danym dniu.
Sprawdź, czy szkoła podstawowa, która nie ma kuchni ani stołówki i zapewnia żywienie dla dzieci z oddziału przedszkolnego za pośrednictwem firmy kateringowej, musi prowadzić dokumentację bezpieczeństwa i jakości żywienia oraz wdrożyć procedury związane z żywieniem, w tym system HACCP.
Zgodnie z przepisami przedszkole, organizując wyżywienie dla dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego może korzystać z własnej kuchni albo usług firmy cateringowej. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy i w dużej mierze zależą od warunków lokalowych, jakimi dysponuje placówka. Sprawdź zatem, kiedy lepiej zdecydować się na posiłki z firmy cateringowej zamiast organizowania własnej kuchni.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.