Przedszkole niepubliczne mogą pobierać czesne za korzystanie z wychowania przedszkolnego. W praktyce wątpliwości budzi jednak to, jak ustalać wysokość ewentualnej podwyżki, aby nie narazić się na zarzut naruszenia interesów konsumentów. W artykule wyjaśniamy, jak ustalić zasady podwyższania czesnego, aby osiągnąć zamierzony efekt ekonomiczny bez ryzyka naruszenia przepisów prawa powszechnie obowiązującego.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
W przypadku przedszkola niepublicznego kwestia odpłatności za książki czy inne materiały edukacyjne powinna być uregulowana w umowie zawartej z rodzicami dzieci uczęszczających do przedszkola.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomina, że nauka w publicznych przedszkolach jest bezpłatna. To oznacza, że przedszkole nie może pobierać od rodziców opłat za wyprawkę, w tym za podręczniki i ćwiczenia dla dzieci.
Przedszkole nie ma obowiązku zapewniania dla wychowanków podręczników czy kart pracy, jednocześnie jednak nie może żądać od rodziców ich sfinansowania. Nauka w przedszkolu jest bezpłatna, a to oznacza, że nie można pobierać innych niż te za przekroczenie bezpłatnego czasu pobytu oraz opłat za wyżywienie. Czy to oznacza, że rodzice mogą żądać zakupienia przez przedszkole wyprawki dla każdego dziecka oraz wyposażenia w niezbędne podręczniki i pomoce dydaktyczne?
W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor przedszkola może w trakcie roku szkolnego przyjąć dziecko, które ukończyło 2,5 lat. Należy pamiętać, że przyjęcie do przedszkola taki maluch jest traktowany jak wszystkie inne dzieci. Dotyczy to także opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego. Przedszkole nie może żądać od rodziców 2,5 latków wyższych opłat.
Zapewnienie dziecku w przedszkolu diety eliminacyjnej często wiąże się z wyższymi kosztami – zarówno w przypadku posiłku zamawianego dla dziecka w firmie cateringowej, jak i w przypadku konieczności zakupu produktów niezbędnych do przygotowania posiłków zgodnie z zaleceniami.
Samorządy będą mogły ustalić wyższą opłatę za korzystanie z wychowania przedszkolnego. W Monitorze Polskim opublikowano bowiem obwieszczenie MEiN w sprawie wysokości wskaźnika waloryzacji oraz maksymalnej wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego. Sprawdź, jaką opłatę za pobyt w przedszkolu będzie można pobierać od roku szkolnego 2023/2024.
Przedszkole nie może pobierać opłaty za wyżywienie też za dni zadeklarowanego pobytu – jeśli faktycznie dziecko nie korzystało z wyżywienia i wychowania przedszkolnego z powodu nieobecności. Co do zasady opłaty te powinny być pobierane „z dołu”, a zatem za po ustaleniu, przez ile dni w danym miesiącu dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego i posiłków. W przypadku jednak pobierania tych opłat „z góry”, rodzicom należy się zwrot nadpłaty. Nadpłata może, ale nie musi być zaliczona na poczet kolejnego miesiąca – decyzja należy do rodziców. Pobierz przykładowy wniosek o zwrot nadpłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego.
Skoro opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach stanowią opłaty publicznoprawne, to nie ma podstaw prawnych do zawierania w tych sprawach umów cywilnoprawnych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Czy można zawrzeć umowę cywilnoprawną między rodzicami a dyrektorem przedszkola
W umowie można określić dodatkowe prawa i obowiązki stron
Czy wystarczającym dokumentem jest oświadczenie o korzystaniu z wychowania przedszkolnego
Opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego i wyżywienia w publicznych przedszkolach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego egzekwowane są w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Wymaga to więc przeprowadzenia sformalizowanej procedury. Sprawdź, jak doprowadzić do wyegzekwowania opłat od nierzetelnych rodziców.
Wejście w życie nowych przepisów spowodowało konieczność wydania przez organy prowadzące nowych uchwał w sprawie opłat za przedszkole. Po kilku miesiącach okazuje się, że nie wszystkie gminy sprostały zadaniu i wiele uchwał zawiera postanowienia, które należy uznać za nieważne. Jednym z takich postanowień jest określenie konkretnych godzin, w których pobyt dziecka w przedszkolu jest całkowicie bezpłatny.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.