W celu uzyskania informacji o sytuacji dydaktycznej i wychowawczej dziecka lub ucznia przewodniczący zespołu może zwrócić się do właściwego dyrektora z prośbą o wydanie opinii przez nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych lub specjalistów, prowadzących zajęcia z dzieckiem lub uczniem, informując o tym wnioskodawcę. Opinię wydaje się w terminie 7 dni od dnia otrzymania przez dyrektora prośby o wydanie opinii. Kopię przekazuje się rodzicom dziecka lub ucznia lub pełnoletniemu uczniowi. O wydanie opinii może również zwrócić się wnioskodawca. Przepisy wskazują zakres informacji, które powinny znaleźć się w opinii nauczycieli i specjalistów o funkcjonowaniu ucznia. Natomiast nie ma obowiązującego wzoru takiego dokumentu. Pobierz przykładowy wzór informacji o funkcjonowaniu dziecka w grupie przedszkolnej z uwzględnieniem obszarów rozwoju wskazanych w podstawie programowej
Rodzice dzieci, które nie znają języka polskiego często proszą o informację na temat funkcjonowania dziecka w przedszkolu. Informacja ta ma pomóc im w podjęciu decyzji dotyczącej rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, ale nie tylko – może być np. dołączona do wniosku o przeprowadzenie diagnozy w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Przedszkole powinno wydać taką opinię na prośbę rodzica. Pobierz przykładową informację o funkcjonowaniu w grupie rówieśniczej dziecka obcojęzycznego.
Czy przedszkole powinno na prośbę rodzica sporządzić pisemną opinię o dziecku, zwłaszcza jeśli dokument ten ma zostać wykorzystany w sprawie sądowej? A co, jeśli dotyczy to delikatnej kwestii ograniczenia praw rodzicielskich? Tego typu pytania mogą budzić wiele wątpliwości wśród dyrektorów i nauczycieli. W artykule wyjaśniamy, jak odpowiedzieć na wniosek o wydanie opinii, aby nie naruszać przepisów prawa.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Często się zdarza, że dyrektor przedszkola otrzymuje prośbę o wydanie opinii o dziecku, np. wniosek rodzica w związku z toczącym się w sądzie postępowaniem. Innym razem wniosek o wydanie opinii może pochodzić od przedszkola, do którego dziecko zostało przeniesione w trakcie roku. Przepisy szczegółowo nie regulują takich sytuacji, dlatego sprawdź, w jakim dokumencie powinny być doprecyzowane zasady współdziałania z rodzicami w zakresie ich prawa do uzyskiwania informacji o dziecku, np. dotyczące zasad sporządzania informacji o dziecku, jego zachowaniu i rozwoju.
Z tego artykułu dowiesz się:
Do wniosku o wydanie opinii o potrzebie zindywidualizowanej ścieżki realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dołącza się opinię nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z uczniem, o funkcjonowaniu ucznia w przedszkolu lub szkole. Pobierz wzór opinii o dziecku do zindywidualizowanej ścieżki edukacyjnej.
Przeczytaj również:
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.