Upewnij się, jakie przepisy regulujące nadzór pedagogiczny w przedszkolu powinieneś znać. Sprawdź, jakie zadania związane z nadzorem musisz zrealizować i jakie obowiązują Cię przy tym terminy. Upewnij się, jakie rodzaje dokumentów masz obowiązek opracować w ramach sprawowanego w placówce nadzoru pedagogicznego i jak w praktyce zrealizować plan nadzoru pedagogicznego.
Od 4 września br. dyrektorzy przedszkoli publicznych nie mają już obowiązku prowadzenia nadzoru pedagogicznego w formie ewaluacji wewnętrznej. Od tej pory nadzór sprawowany jest w dwóch formach: kontroli i wspomagania. Z przepisów o nadzorze zniknął także wymóg monitorowania. Dowiedz się zatem, jak sprawować wewnętrzny nadzór w przedszkolu w roku szkolnym 2021/2022 i jakie działania musisz podjąć w związku ze zmianą przepisów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Sporządzając co roku plan nadzoru pedagogicznego w przedszkolu, łatwo popaść w rutynę. W żadnym wypadku nie należy zaś kopiować zapisów planów z poprzednich lat, bo będzie to tylko sztuka dla sztuki. By plan nadzoru w przedszkolu był narzędziem przydatnym w zarządzaniu placówką, trzeba dostosować go do bieżących potrzeb placówki i uwzględnić kierunki polityki oświatowej państwa. Sprawdź, co może zawierać Twój plan na rok szkolny 2021/2022.
Przeczytaj aktualny artykuł:
Przepisy „covidowe” nie wyłączyły obowiązku sprawowania nadzoru pedagogicznego przez dyrektora przedszkola ani nie wniosły zmian do zasad pełnienia tego nadzoru. Tym samym podsumowanie nadzoru za rok 2020/2021 wymaga od dyrektora przedszkola przedstawienia na zebraniu rady pedagogicznej, do 31 sierpnia, wyników i wniosków ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego. Sprawdź, jak wywiązać się z tego obowiązku w nowych, covidowych warunkach funkcjonowania placówki.
Przedszkola niepubliczne nie mają narzuconego przepisami obowiązku sprawowania wewnętrznego nadzoru pedagogicznego. Jednak w praktyce warto zadanie to umieścić w statucie placówki, gdyż może przynieść wiele cennych informacji o pracy przedszkola.
Jeżeli masz problemy z realizacją planu nadzoru pedagogicznego, to znak, że nie został on dostosowany do potrzeb przedszkola. Tymczasem nadzór wewnętrzny dyrektora przedszkola publicznego przeprowadza się w odniesieniu do zagadnień uznanych w szkole lub placówce za istotne w jej działalności. Złe ustalenia na tym etapie skutkują nieadekwatnymi założeniami w planie. Sprawdź zatem, co powinien zawierać Twój plan nadzoru i jakie elementy musisz przy tym uwzględnić, by założenia nie rozminęły się z rzeczywistością.
Sprawdź, jakie dokumenty związane z nadzorem pedagogicznym masz obowiązek gromadzić w zależności od tego, czy prowadzisz przedszkole publiczne czy też niepubliczne. Dowiedz się także, jakie obowiązują Cię w tym zakresie terminy, procedury oraz wytyczne dotyczące przechowywania dokumentów i ich aktualizacji.
Sprawdź, jak zatytułować odpowiedź do kuratorium na protokół sporządzony po przeprowadzonej w przedszkolu kontroli.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.