Przedszkole nie ma możliwości wyegzekwowania od rodziców, ze dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego będzie uczęszczało na zajęcia rewalidacyjne. Rezygnacja z zajęć rewalidacyjnych nie zwalnia jednak dyrektora przedszkola z realizacji obowiązków wynikających z dostarczenia do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. W szczególności zaś nie oznacza, że zespół nauczycieli może odstąpić do dokonania WOPFU i opracowania IPET. Sprawdź, czym pamiętać, gdy rodzice nie chcą korzystać z rewalidacji w przedszkolu.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Odmowa uczestnictwa rodziców w spotkaniach zespołu opracowującego IPET jest sprzeczna z przepisami prawa. Dyrektor ma obowiązek powiadomić rodziców o terminie każdego spotkania zespołu, informując ich o możliwości udziału.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Zakres wsparcia udzielanego dziecku z orzeczeniem przez tzw. nauczyciela wspomagającego powinien być określony w IPET. Stosunkowo często zdarzają się natomiast zmiany osób zatrudnionych na tym stanowisku. W artykule odpowiadamy na pytanie, czy zmiana nauczyciela wspomagającego wymaga modyfikacji IPET opracowanego dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Niektóre dzieci są zapisywane do przedszkola tylko na miesiące wakacyjne. Nie oznacza to jednak, że zakres obowiązków wobec wychowanka jest inny niż w przypadku dzieci uczęszczających na zajęcia przez cały rok. Szczególnie problematyczne okazuje się w takiej sytuacji zorganizowanie dla dziecka kształcenia specjalnego, czasu jest bowiem mało. Sprawdź, czy przedszkole musi opracować IPET dla dziecka zapisanego do przedszkola tylko na sierpień.
Dążąc do ograniczenia ilości dokumentów gromadzonych w postaci papierowej, wielu dyrektorów rozważa prowadzenie w formie elektronicznej dokumentacji związanej z kształceniem specjalnym. Sprawdź, czy IPET i WOPFU mogą mieć jedynie postać elektroniczną?
Przyjęcie do przedszkola dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego w trakcie roku szkolnego nie wyłącza obowiązku przeprowadzenia WOPFU i opracowania IPET w terminie wskazanym w przepisach. Sprawdź, czy termin biegnie od momentu złożenia wniosku o przyjęcie do przedszkola czy raczej od dnia wydania decyzji o przyjęciu przez dyrektora.
W przypadku doręczenia do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, konieczne jest przeprowadzenie wielospecjalistycznej oceny poziom funkcjonowania dziecka oraz opracowanie IPET. Obowiązek ten dotyczy również dzieci z Ukrainy, które przybyły do Polski w związku z działaniami wojennymi. Co jednak ważne – dokumentów tych nie opracowuje się dla dzieci, które nie mają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Pobierz przykładowy IPET dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na niepełnosprawności sprzężone: zespół Downa i niepełnosprawność intelektualna.
Pobierz przykładowy IPET dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym.
Pobierz przykładowy IPET dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim.
IPET jest opracowywany zgodnie z potrzebami konkretnego ucznia niezależnie od etapu edukacyjnego. Szczegółowa zawartość programu również będzie zależna od specyfiki funkcjonowania konkretnego dziecka. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę na spotkaniu zespołu nauczycieli, którzy tworzą IPET.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.