Niska frekwencja (poniżej 50%) dziecka, które realizuje roczne przygotowanie przedszkolne, powoduje, że należy skierować do rodziców upomnienie zawierające wezwanie do zapewnienia regularnego uczęszczania 6-latka do przedszkola. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanych skutków, to należy powiadomić organ prowadzący przedszkole i ewentualnie wszcząć wobec rodziców działania egzekucyjne w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Jeżeli rodzice nie posyłają 6-latka do przedszkola w obawie przed zakażeniem koronawirusem, to w pierwszej kolejności należy skierować do rodziców dziecka upomnienie zawierające wezwanie do zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka 6-letniego do przedszkola. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanych skutków – należy powiadomić organ prowadzący przedszkole i ewentualnie wszcząć wobec rodziców działania egzekucyjne w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Dowiedz się, czy czasowe nieuczęszczanie dziecka do przedszkola, np. z obawy przed zakażeniem koronawirusem wiąże się z pozbawieniem placówkę dotacji.
Rodzice dzieci uczęszczających do tzw. „zerówki” często obawiają się, że niska frekwencja – szczególnie wynikająca z częstych chorób – może skutkować automatycznym odroczeniem obowiązku szkolnego. Warto jednak wyjaśnić, że prawo oświatowe przewiduje konkretne przesłanki dla uznania, że dziecko nie realizuje rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego. Kluczowa jest tutaj kwestia usprawiedliwienia nieobecności, a nie sama liczba dni opuszczonych przez dziecko. Artykuł wyjaśnia, jak interpretować przepisy, co grozi za niespełnianie obowiązku oraz jakie prawa i obowiązki mają rodzice i dyrektorzy placówek w tym zakresie.
Zdarza się, że z uwagi na dłuższy wyjazd za granice rodzice wnioskują o „zawieszenie” dziecka w przedszkolu. Tymczasem przepisy nie przewidują takiej możliwości, ale naszym zdaniem jest to dopuszczalne o ile dziecko nie jest objęte obowiązkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego.
Zasady usprawiedliwia nieobecności dziecka w przedszkolu powinny być określone w procedurze. Jednak co w sytuacji, gdy rodzice nie przestrzegają zawartych w niej zapisów, a liczba nieobecności jest niepokojąca, choć nie przekracza 50% zajęć w miesiącu i nie kwalifikuje się do wszczęcia postępowania egzekucyjnego? Pamiętaj – masz obowiązek reagowania na niepokojące sygnały.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przepisy nie przewidują konsekwencji dla dziecka realizującego obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, z powodu frekwencji poniżej 50%. Przewidują natomiast konsekwencje dla jego rodziców, tj. nałożenie kary w trybie egzekucji administracyjnej.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.