Eksperci odpowiadają na problemy dyrektorów przedszkoli - zapoznaj się z odpowiedziami!
Wyniki badań i statystyki medyczne informują o zwiększającej się liczbie dzieci z problemami zdrowotnymi, w tym o coraz częściej występujących u dzieci w wieku przedszkolnym chorobach przewlekłych. Wymagają one specjalnego postępowania rehabilitacyjnego, długiego okresu leczenia, nadzoru i obserwacji oraz szczególnej, dodatkowej opieki. Ich następstwem w wielu przypadkach są ograniczenia w funkcjonowaniu oraz niedogodności uzależniające osobę chorą od:
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
W obecnym stanie prawnym brak jest przepisów, które stanowiłyby podstawę do podejmowania w przedszkolu takich działań, jak podawanie dzieciom leków lub wykonywanie innych czynności medycznych. Z uwagi na brak przepisów, sytuacja dzieci z chorobą przewlekłą, które wymagają podawania leków różnymi drogami i technikami, jest obecnie uzależniona wyłącznie od wewnętrznych zasad postępowania ustalonych w przedszkolu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Opiekę nad dzieckiem chorym na cukrzycę i wykonywanie zabiegów z tym związanych przede wszystkim powinna sprawować pielęgniarka lub opiekun przedszkolny. Przy czym, o ile mieści się to w zakresie obowiązków pielęgniarki to w przypadku nauczyciela może nastąpić tylko za jego zgodą. Opiekę mogą także pełnić rodzice lub upoważniona przez nich osoba. Jednak w ostatnim przypadku zalecamy spisanie z rodzicami umowy w tym zakresie.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.