Podobnie jak w poprzednim roku szkolnym także w tym roku dopuszczalne jest zwiększenie liczebności oddziału przedszkolnego o dzieci z Ukrainy objęte w Polsce wychowaniem przedszkolnym. Sprawdź, jakie limity przyjęć dzieci z Ukrainy przewidziano na rok szkolny 2024/2025.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dzieci z Ukrainy mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego na takich samych zasadach, co dzieci posiadające obywatelstwo polskie. Co ważne, od 1 września 2024 r. dzieci te będą objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Sprawdź. Czy przedszkole niepubliczne otrzyma dotację na dziecko z Ukrainy.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Planowana nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw przewiduje ważne zmiany dotyczące skreślania z listy dzieci pochodzących z Ukrainy. Sprawdź, jakie uprawnienia zyska dyrektor przedszkola, jeżeli przepisy wejdą w życie.
Przyjmowanie dzieci z Ukrainy do polskich placówek wychowania przedszkolnego odbywa się na takich samych zasadach co dzieci z Polski. Oznacza to, że biorą one udział w ogólnej rekrutacji. Natomiast w trakcie roku są przyjmowane do placówki na podstawie decyzji dyrektora, pod warunkiem że placówka dysponuje wolnym miejscem. W jego znalezieniu powinna zaś pomóc rodzicom/opiekunom przedszkolaka z Ukrainy gmina ich obecnego miejsca zamieszkania w naszym kraju. Ponieważ włączenie dzieci z Ukrainy do polskiego systemu edukacji budzi wiele wątpliwości i problemów organizacyjnych, przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w tym temacie pytania.
Kluczowym aktem prawnym regulującym zasady pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa jest tzw. specustawa ukraińska. Wydawać by się więc mogło, że to czego nie regulują dotychczas obowiązujące ustawy i rozporządzenia, powinno zostać doprecyzowane w specustawie. Niestety wiele zagadnień jest w niej niedoregulowanych lub nieuregulowanych w ogóle. Tak jest chociażby z możliwością zwolnienia z opłat za przedszkola. Dowiedz się, czy w takim razie jest to możliwe na podstawie innych przepisów.
Przyjęcie do przedszkola ogólnodostępnego dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera lub niepełnosprawności sprzężone wymaga zatrudnienia nauczyciela wspomagającego. Dowiedz się, czy takie wsparcie przysługuje również dla dzieci z Ukrainy. Sprawdź także, co może zrobić dyrektor przedszkola w razie długotrwałej absencji nauczyciela wspomagającego i problemów ze znalezieniem zastępstwa.
Z rozporządzenia MEiN z 21 marca 2022 w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy wynika, że w związku z przyjęciem dzieci z Ukrainy liczebność grupy przedszkolnej może być zwiększona o nie więcej niż 3. Czyli w praktyce może wynieść 25+3. Dowiedz się, ile dzieci uchodźców można przyjąć, jeżeli oddział przedszkolny liczy mniej niż 25 polskich dzieci.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.