Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola, w tym również do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, często nie mają pewności, czy w czasie wakacji wciąż przysługuje im prawo do bezpłatnego transportu lub zwrotu kosztów dowozu. Tymczasem przepisy ustawy Prawo oświatowe nie ograniczają obowiązku gminy do roku szkolnego. Przedszkole – jako placówka nieferyjna – funkcjonuje również w lipcu i sierpniu, a jeśli dziecko nadal uczęszcza na zajęcia, obowiązki gminy pozostają aktualne. Dotyczy to zarówno dzieci zdrowych, jak i niepełnosprawnych, a także uczniów korzystających z wychowania przedszkolnego w oddziałach zorganizowanych przy szkołach podstawowych.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Kiedy gmina ma obowiązek dowozić dziecko do przedszkola lub oddziału przedszkolnego.
Na jakich zasadach rodzicom przysługuje zwrot kosztów przejazdu dziecka.
Dlaczego obowiązki gminy obowiązują również w czasie wakacji.
Jak wygląda organizacja dowozu dzieci i uczniów niepełnosprawnych.
Czy szkoła podstawowa prowadząca oddział przedszkolny także wchodzi w zakres tych obowiązków.
Co należy zawrzeć w umowie z gminą o zwrot kosztów dowozu.
Jak reagować w przypadku nieprawidłowej interpretacji przepisów przez gminę.
Obowiązkiem gminy jest zapewnienie dzieciom z niepełnosprawnością w wieku pięciu i sześciu lat oraz dzieciom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego. Dowóz zwykle organizowany jest w ten sposób, by jednocześnie dowozić do szkół dzieci realizujące obowiązek szkolny. A co w czasie ferii? Czy gmina może zawiesić dowożenie dziecka do przedszkola w czasie ferii zimowych?
Po pierwszym czytaniu w komisjach sejmowych jest senacki projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, który dotyczy wprowadzenia do systemu prawa przepisów określających kryteria ustalania kosztów przejazdu dziecka i opiekuna, które są zwracane opiekunom dowożącym dzieci niepełnosprawne (lub inne uprawnione) do szkoły lub przedszkola. Projekt stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt S 1/17). Dowiedz się więcej, jak zmienią się zasady refundacji tych kosztów
Obowiązek zapewnienia transportu oraz opieki w czasie przewozu do przedszkola spoczywa na gminie, statut przedszkola powinien natomiast określać zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z placówki. Dowiedz się, w jaki sposób uregulować zasady zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa, aby uniknąć jakichkolwiek związanych z tym wątpliwości.
Zasady pokrywania kosztów dowozu reguluje ustawa Prawo oświatowe . Jeśli dziecko uprawnione do bezpłatnego dowozu korzysta z wychowania przedszkolnego w czasie wakacji, to gmina powinna zapewniać dowóz lub pokrywać koszty tego dowozu.
Gmina ma obowiązek zapewnić dowóz do placówki dziecku spełniającemu roczny obowiązek przygotowania przedszkolnego, jeśli droga do niej przekracza 3 km. Obecnie gmina zapewnia transport do najbliższego przedszkola, od września nie musi być to najbliższa placówka.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.