Nauczyciel opiekujący się oddziałem przedszkolnym ma prawo do dodatku funkcyjnego tzw. dodatku za wychowawstwo. O jego wysokości decyduje organ prowadzący, który może określić go kwotowo lub procentowo w odniesieniu do wynagrodzenia zasadniczego. W praktyce pojawiają się wątpliwości, czy wychowawca oddziału nieobecny w pracy powinien mieć w tym czasie wypłacany dodatek – sprawdź, jak przepisy regulują tę kwestię.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nauczyciel, którego opiece powierzono oddział przedszkolny w szkole podstawowej, ma prawo do dodatku za wychowawstwo w wysokości określonej przez organ prowadzący dla nauczycieli przedszkola.
Nauczyciel zatrudniony na zastępstwo za nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym ma prawo do dodatku funkcyjnego, jeżeli zastępowany pracownik miał przyznany ten składnik wynagrodzenia. O prawie do dodatku dla nieobecnego nauczyciela decydują zapisy regulaminu wynagradzania obowiązującego w przedszkolu.
Poza wzrostem wynagrodzeń zasadniczych, jaki od 1 września 2019 r. gwarantuje nauczycielom zmieniona Karta Nauczyciela. Zmieni się także wykaz stanowisk oraz funkcji uprawniających nauczyciela do dodatku funkcyjnego. Tym samym w sposób jednoznaczny przesądzono, że tzw. dodatek za wychowawstwo (dodatek funkcyjny) przysługuje także nauczycielom przedszkoli, którym powierzono opiekę nad danym oddziałem.
Nauczycielowi, któremu powierzono sprawowanie opieki nad oddziałem w przedszkolu przysługuje dodatek za wychowawstwo. Jednak czy taki dodatek przysługuje również dyrektorowi przedszkola, który został zwolniony z obowiązku prowadzenia zajęć dydaktycznych z dziećmi?
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.