• WSZYSTKIE
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Realizacja nadzoru wewnętrznego w przedszkolu w okresie zawieszenia zajęć

    Przepisy dotyczące funkcjonowania placówek oświatowych w okresie zawieszenia zajęć nie rozstrzygają, w jaki sposób dyrektor przedszkola ma realizować zaplanowane wewnętrzne formy nadzoru pedagogicznego. Czy to oznacza, że może od tego odstąpić? Sprawdź to.

Artykuły

  • Wypłata dotacji w czasie zawieszenia zajęć

    W okresie zawieszenia funkcjonowania jednostek oświatowych zmodyfikowany został sposób naliczania dotacji dla niektórych placówek oświatowych. Sprawdź, czy dotyczy to także przedszkola.
  • Badania profilaktyczne w okresie epidemii

    W związku z ogłoszeniem epidemii koronawirusa wiele placówek medycyny pracy nie funkcjonuje, co uniemożliwia wykonanie badań wstępnych, kontrolnych i okresowych. Pracodawcy nadal mają obowiązek kierować pracowników na badania i zakazać dopuszczenia do pracy pracowników bez aktualnych badań. Sprawdź, jakie rozwiązanie tego problemu widzi Główny Inspektor Pracy.
  • Dokumentowanie pracy nauczycieli przedszkola w czasie zawieszenia zajęć

    W okresie zdalnego nauczania nauczyciele przedszkoli nie odnotowują obecności dzieci na zajęciach w danym dniu w dzienniku zajęć. Nowy sposób dokumentowania zajęć w tym czasie powinien ustalić dyrektor.
  • Zadania pomocy nauczyciela i nauczyciela wspomagającego w okresie zawieszenia zajęć

    W okresie zawieszenia zajęć także nauczyciele przedszkola prowadzą nauczanie zdalne, przesyłają materiały rodzicom, odbierają prace przygotowane przez dzieci, przekazują zalecenia i instrukcje do pracy z dziećmi w domu. Nieco inaczej wygląda jednak kwestia organizacji pracy pomocy nauczyciela i nauczyciela wspomagającego. Sprawdź, jakie zadania można im powierzyć.
  • Dziennik lekcyjny w domu nauczyciela

    Nauczyciel przedszkola, który prowadzi zajęcia zdalnie, nie może zabierać do domu dziennika lekcyjnego. Takie rozwiązanie jest odradzane z uwagi na ryzyko utraty dokumentu lub dostępu osoby nieuprawnionej.
  • Rada pedagogiczna i wyniki rekrutacji online

    W okresie czasowego zawieszenia funkcjonowania jednostek oświaty możliwe jest zorganizowanie posiedzenia rady pedagogicznej on-line, a także podanie do wiadomości listy dzieci przejętych do przedszkola tylko w formie elektronicznej.
  • Niewystarczający nabór do oddziału przedszkolnego

    Jeżeli do oddziału przedszkolnego zgłosiło się za mało chętnych, żeby utworzyć oddział, to dyrektor placówki musi o tym poinformować organ prowadzący, a ten wskazuje rodzicom inne publiczne przedszkole, oddział przedszkolny lub inną formę wychowania przedszkolnego.
  • Odrębne rozliczenie wydatków na kształcenie specjalne

    Rozliczając wykorzystanie dotacji oświatowej, trzeba pamiętać o tym, że jej część, przeznaczana na uczniów mających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz uczniów zajęć rewalidacyjno-wychowawczych podlega odrębnemu rozliczeniu. Wynika to z faktu, że środki naliczane dodatkowymi wagami powinny być wykorzystane na pokrycie wydatków związanych ze specjalnymi potrzebami uczniów niepełnosprawnych.
  • Realizacja podstawy programowej w okresie zawieszenia zajęć

    W okresie czasowego zawieszenia zajęć w przedszkolach dyrektor powinien ustalić zasady realizacji zadań przedszkola w takim stopniu, w jakim jest to możliwe z uwzględnieniem możliwości wprowadzenia modyfikacji do przyjętych programów wychowania przedszkolnego.
  • Raport z realizacji podstawy programowej w okresie zawieszenia zajęć

    Jeżeli przedszkole nie korzysta z dziennika elektronicznego, właściwą formą dokumentowania realizacji podstawy programowej w okresie zawieszenia działalności jednostek oświaty będzie raportowanie realizacji podstawy programowej.
  • Zasiłek opiekuńczy dla nauczyciela pracującego zdalnie

    Jeżeli nauczyciel wykonuje pracę zdalną i nie ma innego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, mogącego zapewnić opiekę dziecku, może skorzystać z zasiłku opiekuńczego przewidzianego ustawą z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
  • Cofnięcie wniosku urlopowego z powodu zawieszenia zajęć

    Zdarza się, że nauczyciele przedszkoli, którzy mieli zaplanowany urlop w czasie zawieszenia zajęć, chcą wycofać swoje wnioski urlopowe i przełożyć wypoczynek na inny termin. W praktyce cofnięcie wniosku o urlop, który dotarł do pracodawcy i został przez niego zaakceptowany, może nastąpić tylko za jego zgodą.
  • Zasiłek opiekuńczy za okres zawieszenia zajęć, gdy drugi rodzic jest rolnikiem

    Pracownikowi przysługuje prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, także gdy drugi z rodziców pozostających w gospodarstwie domowym pracownika jest osobą prowadzącą gospodarstwo rolne.
  • Zdalne nauczanie poza ramowym rozkładem dnia

    W czasie zawieszenia zajęć w przedszkolach, dyrektor placówki ustala zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia.
  • Konsultacje związkowe wypowiedzenia umowy o pracę w czasie epidemii

    Zawieszenie zajęć nie zwalnia pracodawcy z obowiązku skonsultowania ze związkami zawodowymi zamiaru wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy. Konsultacje można przeprowadzić korespondencyjnie.
  • Zasiłek opiekuńczy nie zawsze przesunie zaplanowany urlop wypoczynkowy

    W okresie zawieszenia zajęć wielu nauczycieli placówek nieferyjnych i pracowników niepedagogicznych miało zaplanowane urlopy wypoczynkowe. Zamiast tego bywa, że wolą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Czy to oznacza, że urlop ten zostanie przesunięty na inny termin? Nie zawsze.
  • Dodatek wiejski w czasie gotowości do pracy

    Nauczyciel pozostający w gotowości do pracy w okresie zawieszenia zajęć ma prawo do dodatku wiejskiego.
  • Dokument potwierdzający odbycie kwarantanny

    Dokumentem potwierdzającym obowiązek poddania się kwarantannie jest decyzja administracyjna państwowego inspektora sanitarnego lub państwowego granicznego inspektora sanitarnego albo inny dokument wydany przez odpowiedni organ inspekcji sanitarnej.
  • Lista obecności i ewidencja czasu pracy pracowników pracujących zdalnie

    Pracownicy delegowani do pracy zdalnej nie podpisują listy obecności. Nie zwalnia to jednak pracodawcy z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy, w tym z prowadzenia list obecności, jeżeli takie są stosowane w jednostce. Dowiedz się, jak ewidencjonować pracę zdalną i gotowość do świadczenia pracy pracowników przedszkola.  Z tego artykułu dowiesz się: W jaki sposób można uregulować zasady wykonywania pracy zdalnej w przedszkolu. W jaki sposób można uregulować zasady ewidencjonowania pracy zdalnej.
  • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, gdy nauczyciel nie świadczy pracy

    Zasiłek przysługuje za okres nieświadczenia pracy. Nauczyciel musi zdecydować, czy chce świadczyć pracę, czy zwolnić się z obowiązku jej świadczenia i skorzystać z zasiłku opiekuńczego.
  • Bezpieczeństwo danych uczniów w zdalnym nauczaniu

    Organizując zdalne nauczanie w okresie zawieszenia zajęć, dyrektor placówki musi zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych uczniów. Przy czym decyzja o wyborze środków bezpieczeństwa należy do dyrektora.

Aktualnie przeglądasz

maj/czerwiec 2020 - Nr 77
AAZ_77_okladka

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin