• WSZYSTKIE
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Końcoworoczne podsumowanie działań związanych z pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu

    W związku w wymogiem przedstawienia radzie pedagogicznej - nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym - ogólnych wniosków wynikających ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacji o działalności przedszkola, dyrektor dokonuje m.in. analizy działań podejmowanych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dzieciom, rodzicom i nauczycielom i powinien dokonać oceny ich skuteczności. Już teraz warto również zacząć planować działania na kolejny rok szkolny, w szczególności w odniesieniu do dzieci, które od września zostaną objęte wychowaniem przedszkolnym. Sprawdź, jak wywiązać się z tego zadania.  Z tego artykułu dowiesz się: Jakie są zadania przedszkola w związku z organizacją i udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jaką rolę pełnią obserwacje pedagogiczne. Kto w przedszkolu odpowiada za realizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W jakim celu powołuje się zespoły nauczycieli i specjalistów. Jak często należy dokonywać oceny efektywności udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jakie są 2 ważne czynniki do końcoworocznej analizy efektywności udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jakie dane i informacje warto przeanalizować przed podsumowaniem działań. Jakie są przykładowe kryteria oceny efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W jakim celu można wykorzystać wnioski z podsumowania oceny efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jak podsumować pomoc udzielaną dzieciom niepełnosprawnym. Na jakie działania powinny przełożyć się wnioski z pomocy p-p. Jak powinna przebiegać współpraca z rodzicami w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jak dokumentować pomoc psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu. Jak wygląda pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu niepublicznym.  

Artykuły

  • Aktualizacja regulaminu ZFŚS – 4 zmiany w związku z RODO

    Przepisy wdrażające RODO, które obowiązują od 4 maja 2019 r. wymagają dostosowania treści regulaminów zakładowych funduszu świadczeń socjalnych obowiązujących w przedszkolach. Sprawdź, na jakie 4 zmiany należy zwrócić uwagę aktualizując regulamin Funduszu.
  • Pensja za strajk zagwarantowana zostanie ustawą?

    Do Sejmu wpłynął projekt ustawy gwarantujący nauczycielom biorącym udział w kwietniowym strajku wynagrodzenie w wysokości równej wynagrodzeniu, do którego mieliby prawo w przypadku wykonywania pracy.
  • 4 ważne zmiany w prawie pracy, o których musisz wiedzieć

    Prace nad kolejnym projektem nowelizacji Kodeksu pracy dobiegają końca. Najważniejsze zmiany dotyczą zrównania sytuacji prawnej pracownika – innego członka najbliższej rodziny, korzystającego z urlopu macierzyńskiego bądź urlopu rodzicielskiego, z sytuacją pracownika – ojca wychowującego dziecko. Wydłużone zostaną terminy na żądanie sprostowania świadectwa pracy. Zmienione będą też przepisy o dyskryminacji i mobbingu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany tej nowelizacji.
  • Dodatek uzupełniający: dni strajku liczymy jako nieprzepracowane

    Sporządzając zestawienie na potrzeby dodatku uzupełniającego należy dni, w których poszczególni nauczyciele brali udział w akcji strajkowej, traktować jako czas nieprzepracowany. W związku z tym trzeb a dokonać proporcjonalnego do dni strajku odliczenia etatów strajkujących nauczycieli.
  • Podwyżka może być z wyrównaniem za okres wcześniejszy i obejmuje wszystkich pracowników

    Podwyżka wynagrodzenia przyznana pracownikom administracji i obsługi z wyrównaniem wstecz obejmie także pracowników, których stosunek pracy uległ rozwiązaniu, ale trwał jeszcze w dacie, którą obejmuje wyrównanie.
  • Zmiana rozkładu czasu pracy przez powiadomienie lub wypowiedzenie zmieniające

    Zmiana rozkładu czasu pracy nie wymaga zmiany w umowie o pracę, jeśli rozkład czasu pracy nie jest jej elementem. Wystarczające jest pisemne powiadomienie pracownika o nowym rozkładzie czasu pracy z 1-tygodniowym wyprzedzeniem. Jeżeli jednak rozkład wynika z umowy, a pracownik nie przyjmuje nowych ustaleń dyrektora przedszkola – konieczne będzie wypowiedzenie zmieniające warunki pracy.
  • Pracownica w ciąży zatrudniona na czas określony ma gwarantowaną umowę do dnia porodu

    Umowa o pracę zawarta na czas określony gwarantuje pracownicy w ciąży jedynie zatrudnienie na okres do dnia porodu, nawet jeśli poród miałby nastąpić po dniu, w którym umowa miałaby ulec rozwiązaniu. Jeżeli jednak poród następuje w czasie trwania umowy o pracę zawartej na czas określony, ulegnie ona rozwiązaniu z upływem czasu, na jaki była zawarta.
  • Oświadczenie o wygaśnięciu stosunku pracy bez pouczenia o prawie odwołania do sądu

    Nauczyciel przedszkola ma 21 dni od dnia wygaśnięcia stosunku pracy na odwołanie się do sądu pracy. Niemniej jednak nie ma obowiązku pouczania go o tym uprawnieniu w piśmie stwierdzającym wygaśnięcie zatrudnienia.
  • Dwukrotna awizacja wypowiedzenia stosunku pracy oznacza skuteczne rozwiązanie umowy

    Pismo w sprawie wypowiedzenia stosunku pracy można wysłać pocztą, zaś fakt nieodebrania przesyłki z poczty nie stanie na przeszkodzie rozwiązaniu umowy. Dyrektor powinien jednak poczekać na podwójną awizację. Natomiast po przesłaniu zwrotnego poświadczenia odbioru należy umieścić je wraz z kopią oświadczenia o wypowiedzeniu w aktach osobowych pracownika.
  • Wszystkie osoby mające kontakt z dziećmi musisz sprawdzić w Rejestrze

    Każda osoba mająca kontakt z dziećmi z tytułu wykonywanych zajęć w przedszkolu powinna być sprawdzona w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym przez dyrektora przedszkola. Dotyczy to także osób, takich jak strażak, policjant, ratownik oraz uczestniczących w zajęciach z dziećmi, np. w ramach dogoterapii.
  • Instrukcję bezpieczeństwa pożarowego trzeba aktualizować co 2 lata

    Dyrektor przedszkola powinien aktualizować instrukcję bezpieczeństwa pożarowego co najmniej raz na 2 lata, a także po takich zmianach sposobu użytkowania obiektu, które wpływają na zmianę warunków ochrony przeciwpożarowej. Jeżeli nie ma żadnych zmian, w karcie aktualizacji dołączonej do instrukcji umieszcza się wpis o dokonanym przeglądzie i braku konieczności aktualizacji dokumentu. Sprawdź, kto w przedszkolu jest uprawniony do aktualizacji instrukcji ppoż.  Z tego artykułu dowiesz się: Jak często trzeba aktualizować instrukcję ppoż. Do czego służy karta aktualizacji instrukcji ppoż. Kto jest uprawniony do aktualizacji instrukcji ppoż. Jakie uprawnienia musi mieć osoba aktualizująca instrukcję ppoż. W jakim przypadku nie trzeba aktualizować instrukcji ppoż. Czy zmiana sposobu przeznaczenia budynku wiąże się z koniecznością aktualizacją instrukcji. Czy zmiana przepisów i norm wymaga aktualizacji instrukcji ppoż. Kiedy dyrektor przedszkola odpowie jak za wykroczenie związane z przepisami ppoż
  • Sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego dyrektora przedszkola za rok 2018/2019

    Dyrektor przedszkola powinien zadbać o systematyczne dokumentowanie sposobu realizacji poszczególnych form nadzoru pedagogicznego. Można to robić w formie arkuszy kontroli i obserwacji, raportów z ewaluacji, kart monitorowania, wspomagania itp. Dokumentacja ta przyda się bowiem przy sporządzaniu sprawozdania z nadzoru, do którego już czas się przygotować.
  • Przymusowe przekroczenie liczby dzieci w oddziale – mamy na to 2 rozwiązania

    Jeżeli w trakcie roku szkolnego do oddziału przedszkolnego liczącego 25 osób zgłosi się dziecko np. w związku ze zmianą miejsca zamieszkania to dyrektor ma dwie możliwości rozwiązania tej sytuacji. Jedną z nich musi uzgodnić z organem prowadzącym.
  • Każde przedszkole musi mieć statut, ale nie musi publikować go na stronie internetowej

    Przepisy nie wymagają by przedszkole na swojej stronie internetowej umieszczało statut, ale z drugiej strony dostęp do tego dokumentu wynika z przepisów o dostępie do informacji publicznej, dlatego jego publikacja może ułatwić wywiązanie się z tego obowiązku.

Aktualnie przeglądasz

lipiec 2019 - Nr 65
4AZ_65-1

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin