• WSZYSTKIE

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

• Wykorzystanie wniosków i sprawozdania z nadzoru pedagogicznego jest elementem kontroli zarządczej

Wnioski sformułowane w ramach kontroli, ewaluacji i wspomagania nauczycieli powinny być punktem wyjścia do opracowania nie tylko planu nadzoru pedagogicznego i dokumentów wewnętrznych, ale również planu kontroli zarządczej na kolejny rok szkolny. Poznaj siedem zasad efektywnego wykorzystania wniosków.

Artykuły

• Od 1 września 2016 r. będzie działał centralny rejestr orzeczeń dyscyplinarnych

Celem rejestru jest umożliwienie dyrektorowi weryfikacji kandydata na nauczyciela w aspekcie spełnienia wymogu niekaralności karą dyscyplinarną. Nowelizacja przewiduje dodatkowy wymóg przed zatrudnieniem na stanowisku nauczyciela – obowiązek przedstawienia informacji z centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych. Informacja będzie wydawana na pisemny wniosek nauczyciela. Dane z rejestru będzie mógł również pozyskać dyrektor.
  • Katecheci mają trzy lata na uzupełnienie kwalifikacji

Od 1 września 2016 r. osoby kierowane do nauczania religii będą musiały wykazać posiadanie kwalifikacji nabytych na studiach teologicznych oraz przygotowanie pedagogiczne.
  • Minimum 12 zł za godzinę na umowie cywilnoprawnej

Od stycznia 2017 roku ma obowiązywać minimalna stawka za godzinę pracy przy umowie zlecenia. W ten sposób ustawodawca chce przeciwdziałać zawieraniu umów o świadczenie usług z osobami, które zakładały jednoosobową działalność gospodarczą w zamiarze zastąpienia stosunku pracy i obniżenia kosztów zatrudnienia.
  • Przedszkole nie może zignorować zaleceń wydanych przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną

Zalecenia i wskazania zawarte w orzeczeniu lub opinii są wskazaniem do organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Konsekwencje prawne dla przedszkola mogą wiązać się z przeprowadzeniem w placówce kontroli doraźnej i wydaniem zale­ceń w przypadku skargi rodzica do organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
  • 30 września 2016 r. nie jest ostatecznym terminem składania wniosków o dotację dla przedszkoli

Warunkiem uzyskania dotacji dla przedszkola niepublicznego jest złożenie wniosku oraz udzielenie informacji o planowanej na następny rok liczbie dzieci do 30 września 2016 r. Prawo przewiduje jednak możliwość odstąpienia od tego terminu – przedszkole może otrzymać dotację, jeżeli uchybi terminowi, a nawet wystąpić o wcześniejsze jej wypłacanie, jeżeli jest to uzasadnione.
  • Nie każdy doskonalący się nauczyciel skorzysta ze zwolnień od pracy i urlopu szkoleniowego

Skierowanie i zgoda na udział w doskonaleniu zawodowym nakładają na dyrektora szereg obowiązków związanych z zapewnieniem nauczycielom warunków do kształcenia. Przed podpisaniem zgody warto ustalić z nauczycielem zasady korzystania z uprawnień i dostosować rozkład jego zajęć do rytmu zajęć.
  • Jakie konsekwencje wyciągnąć wobec nauczycieli nierzetelnie wypełniających dokumentację

Po zakończonej kontroli dokumentacji przedszkola dyrektor powinien sformułować wnioski oraz wyciągnąć konsekwencje wobec tych nauczycieli, którzy nierzetelnie wykonują obowiązki. Przed nałożeniem kar trzeba jednak zastanowić się, z czego wynikają nieprawidłowości, i wypracować zasady przeciwdziałania im.
  • Planując realizację podstawy programowej, warto uwzględnić pracę metodą projektu

Stosowanie metody projektów gwarantuje nie tylko osiąganie celów podstawy programowej, ale także przygotowanie dzieci do funkcjonowania w dynamicznie zmieniającym się świecie. Jeśli w poszukiwanie odpowiedzi na nurtujące pytania angażowani są rodzice, nauczyciele mogą udzielić wskazówek dotyczących pracy z dziećmi oraz uświadomić, na czym polega praca z grupą przedszkolną.
  • Obowiązek zatwierdzenia jadłospisu dotyczy także posiłków od firm cateringowych

Dyrektor odpowiada za bezpieczeństwo w placówce również w zakresie żywienia dzieci, dlatego – choć przepisy nie nakazują tego wprost – powinien zatwierdzać jadłospis przedszkolnej kuchni lub jadłospis przygotowany przez firmę cateringową dostarczającą posiłki. Za podawanie dzieciom niezdrowego jedzenia grozi kara.
  • Trzy narzędzia pomocne w prawidłowym obliczeniu wysokości wynagrodzenia urlopowego

Wysokość świadczenia urlopowego ustalana jest proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia w roku szkolnym. Najwięcej trudności sprawia obliczenie wysokości świadczenia dla nauczycieli, którzy nie przepracowali roku w pełnym wymiarze – skorzystanie z proponowanych narzędzi pozwoli dokonać prawidłowych obliczeń i wypłacić świadczenie w terminie.
  • 16 informacji, które muszą znaleźć się w poprawnie wypełnionym świadectwie pracy

Nauczyciel, który otrzyma błędnie wypełnione świadectwo pracy i poniesie z tego powodu straty, będzie mógł domagać się od przedszkola wypłaty odszkodowania. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto sprawdzić, jak wypełnić dokument, oraz poznać przykładowe zapisy dla wszystkich możliwych przyczyn i podstaw prawnych ustania stosunku pracy nauczyciela w przedszkolu.
  • Sprostowanie świadectwa pracy chroni dyrektora przed roszczeniami byłego pracownika

Błąd w świadectwie pracy może utrudnić pracownikowi zatrudnienie u kolejnego pracodawcy czy ustalenie prawa do ubezpieczenia społecznego. Omyłka może także prowadzić do występowania z niesłusznymi roszczeniami wobec pracodawcy. Jeżeli pracodawca zauważy błąd w świadectwie pracy, powinien sprostować je z własnej inicjatywy, nie czekając na zgłoszenie nieprawidłowości przez pracownika.
  • Których pracowników skierować na badania lekarskie, by nie narazić się na kary

W połowie sierpnia należy skierować na badania nauczycieli, którzy we wrześniu wrócą z urlopów dla poratowania zdrowia. Warto też sprawdzić, czy nowo zatrudnieni pracownicy muszą przechodzić badania wstępne oraz kogo należy w niedługim czasie skierować na badania okresowe.

Aktualnie przeglądasz

sierpień 2016 - Nr 24