• WSZYSTKIE
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Prawidłowe podsumowanie pracy przedszkola warunkiem skutecznego działania

    Podsumowanie pracy przedszkola po zakończeniu roku szkolnego jest jednym z obowiązków dyrektora. Jego właściwe wypełnienie stanowi nie tylko warunek właściwego funkcjonowania przedszkola, ale przede wszystkim służy podnoszeniu jakości jego pracy.

Artykuły

  • Nowe przepisy o wymaganiach kwalifikacyjnych wobec nauczycieli

  • Nowy harmonogram wprowadzania języka obcego do przedszkoli

    Przywrócenie od 1 września 2016 r. obowiązku szkolnego dla 7-latków spowodowało, że konieczna stała się zmiana harmonogramu wprowadzania języka obcego do przedszkoli. W roku szkolnym 2016/2017 przygotowanie do posługiwania się językiem obcym nowożytnym będą realizowały zarówno dzieci 5-, jak i 6-letnie. Młodsze dzieci obowiązkowo zaczną uczyć się języka obcego w roku szkolnym 2017/2018.
  • W kontroli zarządczej trzeba odróżnić cel od zadania

    Istnieje różnica między celem i zadaniem w kontroli zarządczej. Cel, jako ustalone i przewidywane zamierzenie, ma postać ogólną. Zadania natomiast odnoszą się do realizacji tych zamierzeń – są sformułowane w szczegółowy sposób. Celem nie jest samo działanie – lecz rezultat.
  • Jakich klauzul nie stosować w umowach z rodzicami, by nie narazić się na pozew sądowy

    Zawarcie w umowie z rodzicami klauzul niedozwolonych w najlepszym wypadku skutkuje nieważnością postanowień. Jeżeli jednak rodzice powiadomią o sytua­cji prezesa UOKiK, dokumenty zostaną poddane kontroli, a sprawa może zakończyć się w sądzie. Warto sprawdzić, które klauzule nie mogą znaleźć się w umowie.
  • Przed zatrudnieniem nauczyciela dla dziecka z zespołem Aspergera należy sprawdzić zalecenia

    Przepisy uzależniają obowiązek zatrudnienia nauczyciela wspomagającego dla dziecka z zespołem Aspergera od rodzaju placówki oraz zaleceń w orzeczeniu wydanym przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Nie zawsze dyrektor musi zatrudnić dodatkowego nauczyciela – w niektórych przypadkach może być to inna osoba.
  • Zatrudnienie osoby niebędącej nauczycielem tylko po spełnieniu wymagań kuratora oświaty

    Kiedy w przedszkolu istnieje potrzeba rozszerzenia podstawowej oferty zajęć, których prowadzeniem nie mogą zająć się zatrudnieni nauczyciele, dyrektor występuje do kuratora oświaty z wnioskiem o zgodę na zatrudnienie osoby niebędącej nauczycielem.
  • Indywidualne wychowanie przedszkolne nie wyklucza uczestniczenia w życiu przedszkola

    Wniosek o objęcie dziecka indywidualnym rocznym wychowaniem przedszkolnym może wpłynąć do przedszkola w każdym momencie roku szkolnego. Dyrektor, rea­lizując zalecenia poradni, powinien umożliwiać dziecku uczestniczenie w życiu przedszkola, a także oczekiwać zaangażowania ze strony rodziców.
  • Kalendarz wakacyjnych obowiązków dyrektora przedszkola

    W lipcu i sierpniu przedszkola funkcjonują zgodnie z przyjętym przez organ prowadzący planem dyżurów przedszkolnych. W tym okresie dyrektor ma do wykonania wiele zadań związanych z podsumowaniem pracy przedszkola, zabezpieczeniem dokumentacji przebiegu nauczania czy dotyczących ruchu kadrowego w przedszkolu. Warto odpowiednio je zaplanować.
  • Przed zakupem sprzętu komputerowego trzeba sprawdzić, czy posiada właściwe certyfikaty

    Przedszkola nabywają wyposażenie posiadające odpowiednie atesty lub certyfikaty. Dotyczy to także sprzętu komputerowego. Przedszkola mogą więc nabywać tylko wtedy, gdy dostawca przedstawi aktualne certyfikaty zgodności lub certyfikaty bezpieczeństwa wydane przez Polskie Centrum Akredytacji.
  • Pracownika należy zwolnić na każdą rozprawę w sądzie, ale nie należy mu się wynagrodzenie

    Dyrektor przedszkola jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie sądu bez względu na rodzaj sprawy. Za czas takiego zwolnienia nie przysługuje wynagrodzenie, ale pracownik może domagać się rekompensaty od sądu. W tym celu dyrektor powinien wydać zaświadczenie o wysokości utraconego zarobku.
  • Nieudzielenie zwolnienia od pracy nauczycielowi działającemu w związku zawodowym grozi grzywną

    Jednym z uprawnień nauczycieli pełniących funkcję w związku zawodowym jest zwolnienie z pracy na czas wykonania doraźnej czynności wynikającej z funkcji związkowej. Dyrektor sprawdza, czy złożony wniosek jest zasadny, ale musi liczyć się z tym, że nieudzielenie zwolnienia może skutkować zarzutem o utrudnianie działalności związkowej pracownikowi.
  • Dyrektor odwołany ze stanowiska może zakwestionować taką decyzję

    Organ prowadzący może odwołać dyrektora tylko w konkretnych przypadkach. Braki w dokumentacji pracowniczej czy błędy organizacyjne nie uzasadniają odwołania ze stanowiska ze skutkiem natychmiastowym. Dyrektor, który uważa, że został odwołany ze stanowiska niesłusznie, może zakwestionować słuszność podjętej decyzji.
  • Wypłata wczasów pod gruszą po ustaniu stosunku pracy tylko na wniosek

    Dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS wypłaca się na wniosek osoby uprawnionej. Jeżeli pracownik rozwiązuje stosunek pracy za porozumieniem stron i nie składa wniosku o świadczenie, mimo że do dnia rozwiązania umowy korzysta z urlopu wypoczynkowego, to nie ma podstaw do wypłaty świadczenia.

Aktualnie przeglądasz

lipiec 2016 - Nr 23
Zarzadzanie przedszkolem nr 23 4AZ0023

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin