Matka dziecka, nie później niż 21 dni po porodzie, może wystąpić z pisemnym wnioskiem o wypłacenie zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. W takim przypadku zasiłek wyniesie 81,5% podstawy wymiaru. Pobierz wzór wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.
Przeczytaj również:
W sytuacji gdy matka umrze, porzuci dziecko lub nie będzie w stanie sprawować nad nim opieki, ojciec ma prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Prawo do tych świadczeń przysługuje pracownikowi – ojcu, nawet gdy matka dziecka nie była ubezpieczona. Przepisy te obowiązują już półtora miesiąca.
Od przyszłego roku wejdzie w życie prawo, które przewiduje wypłatę 1.000 zł netto miesięcznie przez rok dla rodzin, którym urodziło się dziecko, a które nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego. Dotyczy to np. bezrobotnych, studentów czy też zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.
Przepisy ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie dają podstaw do zaliczania okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego, wypłacanego po zakończeniu stosunku pracy, do stażu pracy.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.