Wielu dyrektorom niepublicznych przedszkoli stawiane jest pytanie, czy mogą pobierać opłaty od rodziców za dodatkowe zajęcia, takie jak rytmika, język angielski czy piłka nożna, w przypadku gdy wynagrodzenia osób prowadzących te zajęcia są finansowane z dotacji oświatowych. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, a przepisy prawa wymagają wnikliwej analizy. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jakie zasady rządzą pobieraniem opłat za zajęcia dodatkowe w przedszkolach, które otrzymują dotację i jakie pułapki mogą się pojawić w kontekście podwójnego finansowania.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Konsekwencje niewłaściwego rozliczania dotacji
Przepisy prawa oświatowego nie rozstrzygają jednoznacznie, czy dokumenty potwierdzające wolę zapisania dziecka do przedszkola powinny być podpisane przez oboje rodziców. Kwestię tę mogą regulować przepisy wewnętrzne. W celu uniknięcia ewentualnych zarzutów, należy wymagać jednak podpisu obojga rodziców.
Jednostka samorządu, rozliczając dotacje dla przedszkoli, może badać jedynie dokumenty związane z liczbą wychowanków. Niedopuszczalne jest badanie umów cywilnoprawnych zawartych z rodzicami.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.