Zapewnienie opieki choremu dziecku w przedszkolu nierzadko okazuje się ogromnym wyzwaniem dla personelu. Zdarza się, że problemy w tym zakresie pojawiają się również w przedszkolach specjalnych. W związku z tym niekiedy dyrektor podejmuje decyzję o rozwiązaniu umowy. Jednak czy takie działanie jest zgodne z prawem? Sprawdź, czy specjalne przedszkole niepubliczne może rozwiązać umowę z rodzicami chorego dziecka. Dowiedz się, jakie warunki musi spełniać umowa, aby przedszkole było uprawnione do jej wypowiedzenia.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Skreślenie dziecka z listy uczniów przedszkola nie zawsze jest możliwe, nawet jeżeli współpraca z rodzicami nie układa się poprawnie. W razie braku odpowiednich zapisów w statucie przedszkola dyrektor może mieć związane ręce. Czy w takim przypadku rozwiązaniem może być odmowa zawarcia umowy na kolejny rok szkolny?
Mimo że nie istnieje wzorzec umowy zawieranej z rodzicami dzieci uczęszczających do placówek niepublicznych i że w zakresie kształtowania treści stosunku zobowiązaniowego obowiązuje zasada swobody umów, nie oznacza to jednak, że przedszkole może narzucić rodzicom postanowienia, które są niezgodne z przepisami. Niestety, odkąd mamy epidemię, wiele placówek zmodyfikowało zapisy swoich umów, wprowadzając dodatkowe opłaty związane z epidemią czy też formułując dodatkowe obowiązki po stronie rodziców. Cześć tych zapisów nie ma jednak oparcia w przepisach. Sprawdź zatem, jakich zapisów należy unikać.
Z tego artykułu dowiesz się, czy dyrektor przedszkola samorządowego musi zawierać z rodzicami umowę na nowy rok szkolny, czy też wystarczający jest wniosek rodzica o przyjęcie dziecka i jego oświadczenie.
Wniosek składany przez rodziców/opiekunów prawnych w ramach rekrutacji nie wystarczy by przyjąć dziecko do placówki. Konieczne jest zawarcie między stronami stosownej umowy.
Umowę o świadczenie usług przedszkolnych należy zawrzeć na cały rok, tj. od 1 września do 31 sierpnia, ponieważ zgodnie z art. 94 ustawy Prawo oświatowe rok szkolny trwa od 1 września do 31 sierpnia. Nie ma przy tym znaczenia, że przedszkole ma w wakacje przerwę.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.