Jednym z kluczowych obowiązków dyrektora przedszkola jest sprawowanie nadzoru pedagogicznego, który corocznie należy podsumować w formie sprawozdania i przedstawić go na posiedzeniu rady pedagogicznej. W minionym roku zmieniły się przepisy o nadzorze pedagogicznym, a tym samym zawartość planu, który determinuje zawartość sprawozdania. Oznacza to, że należy odłożyć na bok stosowane dotychczas szablony raportów sprzed lat i opracować nowy dokument zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami. Sprawdź, co powinno zawierać sprawo-zdanie z nadzoru, i skorzystaj z gotowego wzoru tego dokumentu.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Dyrektor przedszkola, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, przedstawia radzie pedagogicznej ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności przedszkola. Przed spotkaniem z radą pedagogiczną warto zaplanować przebieg prezentacji sprawozdania. Pomocny może być przykładowy scenariusz półrocznego podsumowania nadzoru pedagogicznego.
Przepisy „covidowe” nie wyłączyły obowiązku sprawowania nadzoru pedagogicznego przez dyrektora przedszkola ani nie wniosły zmian do zasad pełnienia tego nadzoru. Tym samym podsumowanie nadzoru za rok 2020/2021 wymaga od dyrektora przedszkola przedstawienia na zebraniu rady pedagogicznej, do 31 sierpnia, wyników i wniosków ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego. Sprawdź, jak wywiązać się z tego obowiązku w nowych, covidowych warunkach funkcjonowania placówki.
W związku z ograniczeniem funkcjonowania placówek oświatowych oraz przejściem na zdalne nauczanie od 25 marca br. podsumowanie nadzoru za II półrocze roku szkolnego 2019/2020 wymaga uwzględnienia trudności, a nawet braku możliwości realizacji części zadań ujętych w planie nadzoru.
Dyrektor przedszkola powinien zadbać o systematyczne dokumentowanie sposobu realizacji poszczególnych form nadzoru pedagogicznego. Można to robić w formie arkuszy kontroli i obserwacji, raportów z ewaluacji, kart monitorowania, wspomagania itp. Dokumentacja ta przyda się bowiem przy sporządzaniu sprawozdania z nadzoru, do którego już czas się przygotować.
Monitorowanie pracy przedszkola, informacja zwrotna dotycząca systematyczności i rytmiczność realizacji planu, ocena jakości prowadzonych działań, a także podstawa do wypracowania rekomendacji do działań projakościowych – takie funkcje pełni tzw. sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego, które dyrektor musi przedstawić radzie pedagogicznej nie rzadziej niż 2 razy w roku. Dobrym momentem podsumowania jest koniec I półrocza.
Do 31 sierpnia dyrektor musi przedstawić radzie pedagogicznej wyniki i wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego. Powinny się odnosić do 3 form nadzoru: ewaluacji wewnętrznej, kontroli oraz wspomagania nauczycieli.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.