Zdarza się, że rodzicie zaniepokojeni tym, co o pobycie w przedszkolu opowiada dziecko, składają skargę dotyczącą zachowania nauczyciela lub innego pracownika. Dyrektor przedszkola w żadnym razie nie może zignorować takiej skargi. Jeżeli jednak okaże się, że oskarżenie jest bezpodstawne, dyrektor musi zawiadomić rodziców o sposobie załatwienia sprawy.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
W przypadku skargi rodziców na pracę nauczyciela dyrektor przedszkola ma kilka możliwości postępowania: od zapisów statutowych, przez ocenę pracy, nadzór pedagogiczny, nałożenie kary porządkowej aż po zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego o wystąpieniu przesłanek odpowiedzialności dyscyplinarnej. Poznaj 6 możliwych wariantów postępowania, gdy rodzice złożą skargę na nauczyciela przedszkola.
W przypadku podjęcia postępowania wyjaśniającego, po złożeniu skargi na nauczyciela konieczne należy sporządzić odpowiednią notatkę służbową. Pobierz szablon notatki służbowej z postępowania wyjaśniającego.
Do dyrektora przedszkola często napływają skargi od rodziców na nauczycieli lub pracowników niepedagogicznych. Należy pamiętać, że każdy ma prawo do wniesienia takiej skargi, a dyrektor powinien przeanalizować opisaną w niej sytuację. W każdym przypadku konieczne jest również udzielenie rodzicowi informacji zwrotnej, w której wyjaśnione zostaną wyniki kontroli oraz działania podjęte w związku z daną sytuacją. Pobierz wzór formularza odpowiedzi na skargę złożoną przez rodzica.
Chyba w kadencji każdego dyrektora zdarzają się wyjątkowo pretensjonalni i problematyczni rodzice, którzy na każdym kroku podważają kompetencje kadry pedagogicznej, sposób prowadzenia zajęć itp., nie wykazując przy tym woli do dialogu i współpracy. Nierzadko skutkuje to skargami do organu prowadzącego i kuratorium. W tym artykule zajmiemy się takim właśnie przypadkiem i wskażemy możliwe drogi postępowania.
Rodzice mają prawo do złożenia skargi na nauczyciela, a Twoim obowiązkiem jest jej rozpatrzenie, czyli zbadanie problemu i zajęcia stanowiska w zgłoszonej sprawie. Sprawdź, jakie czynności należy podjąć w takiej sytuacji i dowiedz się, jakie konsekwencje grożą Ci w przypadku niepodjęcia jakichkolwiek działań.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.