Sprawdź, czy poszerzenie działalności przedszkola o nowy budynek działający w innej lokalizacji wymaga zgłoszenia do sanepidu. Dowiedz się, jakie kwestie podlegają sprawdzeniu przez sanepid podczas kontroli w przedszkolu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Konieczność posiadania aktualnych badań do celów sanitarno-epidemiologicznych przez pracowników przedszkolnej kuchni jest oczywista. Jednak co w przypadku osób niebędących pracownikami przedszkola, ale wykonujących czynności związane z naprawą i serwisowaniem sprzętu gastronomicznego? Czy muszą posiadać aktualne badania sanitarne i czy dyrektor może to kontrolować?
Sanepid może zobowiązać przedszkole do opracowania procedury dezynfekcji zabawek lub włączenia informacji o tych czynnościach do planu higieny przedszkola. Poznaj szczegółowe zasady dbania o bezpieczeństwo oraz skorzystaj z gotowej procedury dezynfekcji zabawek.
Kontrola sanepidu może zakończyć się wydaniem zaleceń pokontrolnych, nakazem usunięcia uchybień, nałożeniem kary pieniężnej, a nawet nakazem zamknięcia przedszkola. Jeżeli dyrektor nie zgadza się z wnioskami pokontrolnymi i uważa, że kara jest niesłuszna, powinien złożyć odwołanie.
Niektóre organy mogą kontrolować przedszkole bez wcześniejszego uprzedzenia. Niezapowiedziane kontrole przeprowadzają w szczególności Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Inspekcja Pracy oraz organ prowadzący w ramach kontroli doraźnej. Poniżej przedstawiamy 14 błędów najczęściej wykrywanych w przedszkolach podczas kontroli doraźnych.
Inspektor sanitarny nie musi uprzedzić o kontroli. Nie może jednak przeprowadzać jej podczas nieobecności w przedszkolu dyrektora lub innej upoważnionej przez niego osoby. Za złamanie zakazu sprzedaży, stosowania i reklamowania niedozwolonych produktów żywnościowych PIS może nałożyć grzywnę od 1.000 do 5.000 zł.
Jeśli podmioty zajmujące się m.in. dostarczaniem posiłków do przedszkola nie będą przestrzegać nowych regulacji, dyrektor może z nimi rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia i odszkodowania. Ponadto Państwowa Inspekcja Sanitarna może na nich nałożyć karę pieniężną w wysokości od 1.000 do 5.000 zł.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.