Sprawdź, czy do przedszkoli wyznaczonych przez gminę do pełnienia wakacyjnych dyżurów trzeba przeprowadzić osobną rekrutację i czy organ prowadzący może z góry określić, ile będzie oddziałów i nie przyjmować większej liczby dzieci. Dowiedz się także, czy wyznaczenie przedszkola do pełnienia dyżuru w czasie gdy zgodnie z arkuszem miało mieć przerwę wakacyjną, wymaga aneksowania tego dokumentu.
Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek dyrektora i rady rodziców (§ 12 ust. 1 rozporządzenia MEN z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli).
Rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się 1 września każdego roku, a kończy – 31 sierpnia następnego roku (art. 94 UPO). Oznacza to, że dzieci korzystające z wychowania przedszkolnego mają prawo do zapewnienia im opieki przez cały rok – od początku września do końca sierpnia.
W większości przedszkoli w czasie wakacji ustalana jest przerwa, tak aby możliwe było udzielenie urlopów wypoczynkowych pracownikom, przeprowadzenie prac porządkowych i remontów itp. Dlatego obowiązkiem organu prowadzącego jest wskazanie rodzicom dzieci przyjętych do przedszkola innej placówki, w której będą mogły korzystać z wychowania przedszkolnego w czasie, gdy przedszkole, do którego zostały przyjęte będzie nieczynne. Dzieci te są już uczniami przedszkola, ponieważ zostały przyjęte na zasadach określonych w UPO, dlatego nie przeprowadza się dla nich kolejnej rekrutacji.
Zazwyczaj liczba dzieci uczęszczających w wakacje do przedszkola jest mniejsza niż od września do czerwca, ale opiekę należy zapewnić wszystkim dzieciom, których rodzice wyrażają chęć korzystania z niej w tym czasie. Dlatego w okresie poprzedzającym ferie letnie dyrektorzy przedszkoli powinni zebrać stosowne deklaracje i powiadomić organ prowadzący o liczbie potrzebnych miejsc. Organ prowadzący nie może odmówić dzieciom, będącym de facto, uczniami przedszkoli, prawa do korzystania z wychowania przedszkolnego w ten sposób, że nie zapewni odpowiedniej liczby miejsc.