Mimo szeroko zakrojonych akcji informacyjnych, wielu rodziców wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szkodliwe dla rozwoju dziecka oraz kształtowania relacji w rodzinie są klapsy. Pozornie niewinne klapsy stanowią natomiast formę przemocy fizycznej, która negatywnie wpływa na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka. Pobierz plakat do powieszenia w przedszkolu. Zamieszczono na nim najczęstsze myśli dziecka, które zostało ukarane klapsem. Czy właśnie taki był cel wymierzenia kary?
Pracownicy przedszkola powinni być solidnie przygotowani nie tylko w zakresie rozpoznawania symptomów i sposobów reagowania na przemoc stosowaną wobec dziecka, ale także powinni mieć odpowiednią wiedzę merytoryczną – znać przepisy prawa i wynikające z nich obowiązki. Przede wszystkim jednak powinni być świadomi swojej roli i działać w zakresie swoich zadań i kompetencji.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Podejrzenie przemocy wobec dziecka często wywołuje wiele emocji wśród dorosłych pracujących w placówkach oświatowych. Jak rozpoznać dziecko doświadczające przemocy? Dowiedz się, jaka jest rola przedszkola, jakie działania można, a jakie trzeba – pod groźbą poniesienia odpowiedzialności karnej – w takiej sytuacji podjąć.
Obowiązek uruchomienia procedury „Niebieskiej Karty” powstaje, gdy zachodzi podejrzenie, że wobec dziecka stosowana jest przemoc w rodzinie. Jakie obowiązki spoczywają na dyrektorze i nauczycielach przedszkola? Co zmieni się po nowelizacji proponowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej?
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.