Co do zasady o przydzieleniu dziecka do danego oddziału w przedszkolu decyduje dyrektor. Podejmując decyzję bierze pod uwagę wiek, potrzeby, zainteresowania, uzdolnienia i rodzaj niepełnosprawności. Jeżeli nie mamy do czynienia z oddziałem integracyjnym, nie trzeba brać pod uwagę oczekiwań i opinii rodziców. W przypadku umieszczenia dziecka w oddziale integracyjnym taka zgoda jest jednak wymagana. Poznaj zasady przydzielania dzieci do oddziałów integracyjnych w przedszkolach.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.
Dostarczenie do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego nie uprawnia dyrektora do przeniesienia dziecka do oddziału integracyjnego. Przepisy prawa oświatowego jednoznacznie wskazują bowiem, że doboru dzieci do oddziału integracyjnego dokonuje dyrektor za zgodą rodziców.Przeczytaj poradę dotyczącą przydzielania dzieci do oddziałów integracyjnych oraz ewentualnego przenoszenia z oddziałów ogólnodostępnych.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przedszkole specjalne to przedszkole dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Tym samym w przedszkolu takim nie można tworzyć oddziałów integracyjnych, do których uczęszczałyby zarówno dzieci z orzeczeniem, jak i dzieci, które takiego orzeczenia nie posiadają.
W każdym przedszkolu integracyjnym i przedszkolu z oddziałami integracyjnymi musi być zatrudniony tzw. nauczyciel wspomagający – niezależnie od rodzaju niepełnosprawności dzieci. Z przepisów nie wynika, aby taki nauczyciel musiał być przydzielony dla każdego dziecka z niepełnosprawnością. Czy to oznacza, że w oddziale integracyjnym może pracować tylko jeden nauczyciel zatrudniony w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego?
Poszerzenie działalności przedszkola niepublicznego poprzez utworzenie oddziału integracyjnego będzie się wiązało ze zmianą sposobu naliczania dotacji. Sprawdź, jakie dokumenty i w jakich terminach należy w związku z tym wypełnić i złożyć do organu dotującego. Poznaj także pozostałe wymagania związane z poszerzeniem działalności przedszkola o oddział integracyjny.
Przeczytaj również:
Nowe rozporządzenie umożliwia organizowanie kształcenia dzieci niepełnosprawnych aż w 6 formach wychowania przedszkolnego. Obowiązujące przepisy pozwalają, za zgodą organu prowadzącego, na zachowanie statusu oddziału integracyjnego w sytuacji spadku liczby dzieci niepełnosprawnych w trakcie roku szkolnego.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.