Zatrudnianie pracowników z niepełnosprawnością wywołuje obawy pracodawców o skomplikowane formalności, utrudniające organizację pracy uprawnienia pracownika oraz szczególne warunki pracy, które należy zapewnić pracownikowi. Tak naprawdę nie należy jednak obawiać się momentu, w którym pracownik zgłasza się do dyrektora przedszkola z orzeczeniem o zaliczeniu do stopnia niepełnosprawności. Ważne jest tylko, aby pamiętać o kilku istotnych kwestiach, o których przeczytasz poniżej. W niniejszym artykule dokonano kompleksowego omówienia uprawnień niepełnosprawnego pracownika przedszkola.
Z tego artykułu dowiesz się:
Obniżenie maksymalnego tygodniowego wymiaru czasu pracy nauczyciela zaliczonego do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie wpływa na możliwość dodatkowego zatrudnienia w innej placówce. Warto pamiętać, że decyzję w tym zakresie podejmuje nauczyciel. Obecnie nie jest już wymagana zgoda dyrektora przedszkola na dodatkowe zatrudnienie.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Nauczyciel nie może wycofać z akt osobowych ważnego i aktualnego orzeczenia lekarskiego o stopniu niepełnosprawności w celu odstąpienia od obniżenia czasu pracy. Jeżeli nie chce korzystać z tego uprawnienia, powinien wystąpić z wnioskiem o skierowanie go do lekarza medycyny pracy w celu ustalenia, czy zasadne jest stosowanie do niego obniżonej normy czasu pracy.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.