Każde niepubliczne przedszkole, którego założenie potwierdza przekazana kuratorowi oświaty przez gminę kopia zaświadczenia o wpisie do ewidencji, zostaje wpisane, na podstawie danych w nim zawartych, do wykazu szkół i placówek, nad którymi kurator sprawuje nadzór pedagogiczny. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny nad przedszkolem niepublicznym (kurator oświaty) może oceniać w trybie nadzoru pedagogicznego przebieg procesu wychowania, efekty działalności przedszkola i warunki, w jakich ta działalność jest prowadzona. Do wykonywania nadzoru w imieniu kuratora uprawnieni są wyłącznie wizytatorzy – osoby zatrudnione w kuratorium na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych. W świetle obowiązujących przepisów mogą oni ingerować w działalność przedszkola wyłącznie w zakresie i na zasadach określonych w ustawie Prawo oświatowe. Sprawdź, jak w praktyce przebiega kontrola kuratorium w przedszkolu niepublicznym.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Kierunki polityki oświatowej państwa są uwzględniane w ramach nadzoru pedagogicznego dyrektora. Jednak w przedszkolu niepublicznym nie ma obowiązku sprawowania tzw. wewnętrznego nadzoru pedagogicznej, chyba że statut przedszkola stanowi inaczej. Czy oznacza to, że wytyczne ministra edukacji narodowej na nowy rok szkolny nie obowiązują przedszkoli niepublicznych? Sprawdźmy to.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.