Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z 25 sierpnia 2020 r. łagodzą m.in. wymagania dotyczące minimalnej powierzchni przeliczeniowej na jedno dziecko, ale to nie wszystko – sprawdź pozostałe nowości.
Informacja, np. o zachorowaniu wśród uczniów lub personelu, może pochodzić od lekarza, ale – w zależności od sytuacji – również od rodziców lub pełnoletniego ucznia, dyrektora szkoły, placówki lub innych pracowników szkoły, którzy uzyskali informację o zachorowaniu. Informacja taka podlega weryfikacji i ocenie ryzyka przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
W momencie oddawania tego wydania do druku, MEN przekazało do konsultacji 5 projektów rozporządzeń zmieniających dotychczas obowiązujące akty prawne. Zmiany dotyczą organizacji nowego roku szkolnego i choć dziś trudno stwierdzić, w jakim kształcie wejdą w życie - sygnalizujemy Państwu zakres proponowanych zmian.
Żadne przepisy wewnętrzne szkół i placówek oświatowych nie zawierają zapisów o organizacji pracy w trakcie epidemii i zawieszenia zajęć. Dlatego wszystkie wdrażane w oświacie rozwiązania są jedynie próbą poradzenia sobie z szeregiem problemów, jakie przyniósł koronawirus i zawieszenie zajęć. Mimo tych trudności musimy wszyscy odnaleźć się w nowej rzeczywistości, przeorganizować pracę pracowników, sprawdzić umowy z kontrahentami i dostawcami w zakresie możliwości zmiany ich warunków lub odstąpienia itp. Do tego będzie potrzebne sporządzenie kilku dokumentów – wszystkie decyzje warto bowiem mieć udokumentowanie.
W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych dyrektor nie musi przebywać w placówce, ale powinien jednak realizować swoje obowiązki.
W okresie zawieszenia zajęć w związku z pandemią koronawirusa nauczyciel nie otrzyma wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, ale należą mu się pozostałe składniki wynagrodzenia.
Pedagog nie ma obowiązku ewidencjonować czynności związanych z samokształceniem. Zasady ewidencji czasu pracy nauczycieli w okresie zawieszenia zajęć są takie same jak w okresie, gdy zajęcia te są realizowane. Nie realizują pensum, a jedynie inne zadania i obowiązki wynikające z zajmowanego stanowiska.
Coraz większa liczba stwierdzonych zachorowań na wirusa COVID-19 poskutkowała wprowadzeniem nowej ustawy kryzysowej. Sprawdzamy, co nowe przepisy oznaczają dla szkół i placówek oświaty.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.