Pracownicy SANEPID-u mogą przeprowadzić kontrolę w przedszkolu podczas nieobecności dyrektora i żądać od wicedyrektora lub upoważnionego nauczyciela określonych dokumentów. Nie ma przy tym znaczenia, czy i na ile są oni wdrożeni w sprawy, które podlegają kontroli.
Z tego tekstu dowiesz się:
Dyrektor przedszkola ma obowiązek przyjęcia inspektora sanepidu, a odmowa wpuszczenia go na teren przedszkola lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli stanowi wykroczenie zagrożone karą. Jednak co w sytuacji, gdy inspektor pojawia się bez zapowiedzi, a w przedszkolu nie ma dyrektora?
Z tego artykułu dowiesz się:
Kontrola sanepidu w przedszkolu może wykryć nieprawidłowości uprawniające do nałożenia grzywny. W takim przypadku niestety należy spodziewać się kary finansowej. Czasami jednak może skończyć się na samych zaleceniach. Sprawdzamy, jakie działania może podjąć inspekcja sanitarna względem dyrektora przedszkola.
Kontrola sanepidu może zakończyć się wydaniem zaleceń pokontrolnych, nakazem usunięcia uchybień, nałożeniem kary pieniężnej, a nawet nakazem zamknięcia przedszkola. Jeżeli dyrektor nie zgadza się z wnioskami pokontrolnymi i uważa, że kara jest niesłuszna, powinien złożyć odwołanie.
Niektóre organy mogą kontrolować przedszkole bez wcześniejszego uprzedzenia. Niezapowiedziane kontrole przeprowadzają w szczególności Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Inspekcja Pracy oraz organ prowadzący w ramach kontroli doraźnej. Poniżej przedstawiamy 14 błędów najczęściej wykrywanych w przedszkolach podczas kontroli doraźnych.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.