kontrola kuratorium w przedszkolu

Kontrola kuratorium w przedszkolu

Kontrola kuratora oświaty w przedszkolu niepublicznym

Każde niepubliczne przedszkole, którego założenie potwierdza przekazana kuratorowi oświaty przez gminę kopia zaświadczenia o wpisie do ewidencji, zostaje wpisane, na podstawie danych w nim zawartych, do wykazu szkół i placówek, nad którymi kurator sprawuje nadzór pedagogiczny. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny nad przedszkolem niepublicznym (kurator oświaty) może oceniać w trybie nadzoru pedagogicznego przebieg procesu wychowania, efekty działalności przedszkola i warunki, w jakich ta działalność jest prowadzona. Do wykonywania nadzoru w imieniu kuratora uprawnieni są wyłącznie wizytatorzy – osoby zatrudnione w kuratorium na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych. W świetle obowiązujących przepisów mogą oni ingerować w działalność przedszkola wyłącznie w zakresie i na zasadach określonych w ustawie Prawo oświatowe. Sprawdź, jak w praktyce przebiega kontrola kuratorium w przedszkolu niepublicznym.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Jaki jest zakres kontroli kuratorium w przedszkolu niepublicznym?
  • Kiedy w przedszkolu może być przeprowadzona kontrola planowa?
  • Kiedy w przedszkolu może być przeprowadzona kontrola doraźna?
  • Jak przebiega kontrola planowa i doraźna?
  • Jakie są uprawnienia i obowiązki kontrolującego?
  • Czego może dotyczyć kontrola w przedszkolu niepublicznym?
  • Jak się przygotować do kontroli?
  • Jaki może być przebieg kontroli?
  • Jakie nieprawidłowości mogą zostać ujawnione w wyniku kontroli?
  • Jakie są uprawnienia i obowiązki dyrektora przedszkola po kontroli?
  • Jakie są konsekwencje niezastosowania się do polecenia kuratorium?