W każdym przedszkolu należy realizować doradztwo zawodowe. O ile nie ma obowiązku opracowywania w tym celu odrębnego programu, o tyle nie jest to wykluczone. Zapoznaj się z propozycją programu doradztwa opracowanego specjalnie dla przedszkoli i dowiedz, w jaki sposób można prowadzić systematyczne działania ukierunkowane na wspieranie dzieci w procesie podejmowania świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy nie nakazują opracowywania odrębnego programu realizacji systemu doradztwa zawodowego w przedszkolu. Działania dotyczące preorientacji zawodowej w przedszkolu powinny być podejmowane w toku realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Sprawdź, na czym polega realizacja tzw. preorientacji zawodowej w przedszkolach.
W związku z nowelizacją ustawy – Prawo oświatowe, 1 września wejdą w życie regulacje dotyczące realizacji doradztwa zawodowego w przedszkolach. Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje także nad rozporządzeniem w tej sprawie. Jakie zmiany czekają dyrektorów i nauczycieli od nowego roku?
Z przepisów prawa oświatowego nie wynika, aby w stosunku do dzieci z niepełnosprawnością intelektualną należało zrezygnować z realizacji treści z zakresu doradztwa zawodowego. Ważne jest jednak, aby sposoby realizacji były dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.